Największą farmę solarną w Szwecji postawią spółdzielnie mieszkaniowe
Za inwestycją w największą farmę fotowoltaiczną w Szwecji stoi zrzeszenie spółdzielni mieszkaniowych HSB, które zamierza stworzyć park solarny składający się z 50 tys. modułów fotowoltaicznych.
Inwestycja zainicjowana przez HSB wpisuje się w strategię przyjętą przez władze stolicy Szwecji. Sztokholm przyjął ambitną politykę klimatyczną i chce w całości opierać swoją energetykę o źródła odnawialne do 2040 roku.
Zrzeszenie spółdzielni mieszkaniowych zamierza dać możliwość nabycia udziałów w parku solarnym swoim organizacjom członkowskim, czyli spółdzielniom. Dzięki inwestycji mieszkańcy budynków należących do zrzeszonych spółdzielni mają otrzymać tańszą i oczywiście czystą energię.
Park solarny powstanie w pobliżu miasta Strängnäs w środkowej Szwecji, zajmie 45 hektarów, a jego moc wyniesie 20 MW, co uczyni go największym w Szwecji. Budowa ruszy w najbliższych tygodniach.
Inwestycja ma kosztować około 100 mln szwedzkich koron, czyli około 40 mln zł.
Farma fotowoltaiczna będzie w stanie wytworzyć 18 GWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi około 90 proc. zapotrzebowania na energię mieszkań, którymi zarządzają spółdzielnie zrzeszone w HSB.
HSB zrzesza 4 tys. różnych spółdzielni mieszkaniowych, które zarządzają budynkami posiadającymi aż 340 tys. mieszkań.
Szwedzkie zrzeszenie spółdzielni mieszkaniowych przyjęło cel redukcji emisji CO2 o 75 proc. do 2023 roku. Ponadto chce, aby jego wszystkie osiedla były zeroemisyjne do 2030 roku.
W Szwecji, podobnie jak w Polsce, w ostatnim czasie nastąpił wyraźny przyrost mocy w fotowoltaice. W 2014 roku kraj ten miał zainstalowane w energii słonecznej 79 MW, podczas gdy w 2016 roku było to już 205 MW, a w 2018 roku 411 MW.
Dotychczas w Szwecji powstawały głównie mniejsze instalacje PV. Jednak jak podaje szwedzka telewizja SVT, obecnie powstaje tam ponad 10 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW. Tego rodzaju inwestycje mogą liczyć na rządowe granty, których wysokość nie może jednak przekroczyć 1,2 mln szwedzkich koron, czyli około 0,5 mln zł na projekt.
Obecnie moc największej farmy fotowoltaicznej w Szwecji wynosi 5,8 MW, a w trakcie budowy jest m.in. powstająca w pobliżu miasta Linköping elektrownia PV, której moc wyniesie 12 MW.
Firma GlobalData zajmująca się badaniami rynku fotowoltaicznego szacuje, że do 2030 roku Szwecja będzie miała zainstalowane w fotowoltaice 3,2 GW.
Joanna Kędzierska
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.