Pełnomocnik ds. morskiej energetyki wiatrowej oficjalnie powołany
Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że pełnomocnikiem tego resortu ds. morskiej energetyki wiatrowej został oficjalnie Zbigniew Gryglas, pełniący w MAP również funkcję wiceministra.
Zbigniew Gryglas od dłuższego czasu jest zaangażowany w obszar morskiej energetyki wiatrowej, a teraz jego zadaniem – jako pełnomocnika Ministerstwa Aktywów Państwowych ds. offshore – ma być nadzór nad państwowymi spółkami, które mogą być beneficjentami rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Nowy pełnomocnik MAP ds. offshore mówił podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, obecnie około 100 polskich firm uczestniczy w zamówieniach na rzecz morskich farm wiatrowych – jak podkreślał – pomimo, że na polskim Bałtyku nie powstała jeszcze żadna instalacja.
Jak ocenił, w początkowym okresie rozwoju polskich farm wiatrowych na Bałtyku produkty i usługi mogą być dostarczane w połowie przez krajowe firmy, które docelowo mogłyby zająć jeszcze większy udział w łańcuchu dostaw na rzecz polskiego offshore.
Powołał się na Wielką Brytanię – globalnego lidera w budowie morskich farm wiatrowych, gdzie udział tzw. local content w inwestycjach w offshore wzrósł do ponad 50 proc. – My chcemy wystartować z wyższego poziomu i skończyć gdzieś w granicach 80, a może nawet 90 procent – zapewnił.
Jednym z pierwszych wyzwań pełnomocnika MAP ds. offshore może być uratowanie producenta fundamentów do morskich wiatraków – mającej fabrykę w Szczecinie firmy ST3 Offshore, którą kontrolował dotąd państwowy fundusz Mars, a która stanęła teraz na skraju bankructwa.
– Dzisiaj musimy zachowywać się racjonalnie i nie możemy inwestować setek milionów złotych podatników po to tylko, aby uratować tę firmę. Chcemy uratować ją w inny sposób. Upadłość to także ścieżka restrukturyzacyjna. Ona powoduje odcięcie od startych długów i możliwość finansowania. Niestety technologia się rozwija i będą potrzebne dalsze inwestycje, aby w szczególności mogły być produkowane fundamenty, tzw. monopale, bo one będą dominować na polskim Bałtyku. Pracujemy nad tym, aby te środki mogły być w dyspozycji – zapewnił wiceminister aktywów państwowych.
Zbigniew Gryglas funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych pełni od grudnia 2019 r. Jest absolwentem geodezji na Wydziale Geodezji Akademii Rolniczo-Technicznej. Studiował w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz ukończył studia podyplomowe Szkole Głównej Handlowej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.