Niemiecka firma podwoi produkcję modułów fotowoltaicznych
Wytwarzająca moduły fotowoltaiczne w Dreźnie firma Solarwatt zapowiada istotne zwiększenie produkcji w odpowiedzi na rosnący popyt.
Obecne moce produkcyjne Solarwatt mają pozwalać na wytwarzanie w skali roku modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 250 MW. Niemiecki producent skupił się wyłącznie na produkcji modułów monokrystalicznych PERC, w tym w wersji szyba-szyba.
Niemiecki producent zapowiada teraz uruchomienie kosztem 10 mln euro nowych linii produkcyjnych, na których będą wytwarzane moduły składające się z większych ogniw w standardzie M6, zawierających większą liczbę tzw. busbarów.
Solarwatt tłumaczy plany zwiększenia produkcji dużym zapotrzebowaniem na jej moduły. Sprzedaż modułów – w zależności od rodzaju – miała wzrosnąć w ubiegłym roku od 30 do 70 proc., a w pierwszych dwóch miesiącach tego roku firma z Drezna miała podwoić sprzedaż w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Uruchomienie nowych linii ma nastąpić w czwartym kwartale tego roku, a potencjał produkcyjny Solarwatt ma wzrosnąć do 500 MW.
Solarwatt zatrudnia obecnie około 400 pracowników, a do końca tego roku załoga firmy ma zwiększyć się do 500 osób.
Niemiecki producent ma w swojej ofercie m.in. moduły mogące zastępować pokrycie dachowe, wpisujące się w technologie fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), na które Solarwatt daje 30-letnią gwarancję produktową i 30-letnią gwarancję uzysku energii do 87 proc. wartości początkowej.
Solarwatt produkuje także domowe, litowo-jonowe magazyny energii w jednostkach o pojemności 2,4 kWh, charakteryzujące się współczynnikiem tzw. Depth of Discharge 100 proc., na które daje 10-letnią gwarancję zachowania przynajmniej 80 proc. początkowych parametrów.
Plany podwojenia produkcji modułów przez Solarwatt to kolejny sygnał, że europejski przemysł fotowoltaiczny może konkurować z producentami modułów z Chin – nawet po zniesieniu przez Komisję Europejską restrykcji w imporcie chińskich ogniw i modułów PV.
W ubiegłym roku uruchomienie w pełni zautomatyzowanej i neutralnej pod względem emisji CO2 fabryki produkującej moduły fotowoltaiczne o jednostkowej mocy sięgającej 330 W, w której zatrudnionych jest około 100 osób, ogłosiła austriacka firma Energetica. Cel firmy to zwiększenie potencjału produkcyjnego do 1 GW w skali roku.
Także w 2019 roku fabrykę dwustronnych modułów HJT o sprawności ponad 20,5 proc. we włoskiej Katanii uruchomił koncern energetyczny Enel. Sycylijska fabryka może pracować 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, wytwarzając w skali roku moduły o łącznej mocy około 200 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.