Paryskie lotniska zasili fotowoltaika. Umowa na 21 lat

Paryskie lotniska zasili fotowoltaika. Umowa na 21 lat
Urbasolar

Działająca m.in. na polskim rynku energetycznym grupa Axpo poinformowała, że należąca do niej firma instalacyjna wykona elektrownie fotowoltaiczne mające zasilać lotniska w stolicy Francji. Wcześniej operator paryskich lotnisk informował o zawarciu rekordowo długiej umowy PPA na odbiór energii z PV.

Energię dla paryskich lotnisk dostarczą elektrownie fotowoltaiczne, które wybuduje firma Urbasolar należąca od 2019 roku do grupy Axpo i będąca jednym z największych deweloperów farm fotowoltaicznych we Francji.

Instalacje mające produkować energię dla lotnisk w Paryżu powstaną w departamentach Gard, Var oraz Charente. Moc elektrowni fotowoltaicznych wyniesie w sumie 40 MW i mają one zająć 40 hektarów.

REKLAMA

Wszystkie będą produkować w skali roku około 47 GWh energii elektrycznej, co stanowi 10 proc. rocznego zapotrzebowania na energię lotnisk Charles-de-Gaulle, Orly oraz Le Bourget. Wolumen produkowanej energii z PV ma odpowiadać ponadto połowie zużycia energii niezbędnej do oświetlenia paryskich lotnisk.

Energia będzie kupowana przez operatora lotnisk – Aéroports  Arts de Paris Group (ADP Group) – na podstawie umowy PPA zawartej aż na 21 lat. Cel, który przyjął operator trzech lotnisk w Paryżu, to całkowite pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną zieloną energią do roku 2030.

Jest to kolejna w ostatnich miesiącach umowa PPA na energię z fotowoltaiki na rynku francuskim. Pod koniec 2019 r. o zabezpieczeniu umowy na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 18 MW, która powstanie w departamencie Aude, informowała francuska grupa energetyczna Engie.

Także w grudniu ubiegłego roku umowę PPA na odbiór energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 10 MW ogłosili deweloper Voltalia i francuski bank Crédit Mutuel Alliance Fédérale. W tym przypadku umowa ma obowiązywać aż przez 25 lat.

Ten sam deweloper podpisał wcześniej w ubiegłym roku umowę PPA – mającą obowiązywać również przez 25 lat – na energię z trzech elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 143 MW, które będą zaopatrywać operatora francuskich kolei SNCF.

REKLAMA

Rozwój elektrowni fotowoltaicznych we Francji jest wspierany przez publiczne umowy sprzedaży energii podpisywane z inwestorami startującymi w cyklicznie organizowanych aukcjach.

W ubiegłym roku we Francji powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 890 MW, a całkowity potencjał PV w tym kraju wzrósł do 9,43 GW.

Francuskie elektrownie PV miały wytworzyć w ubiegłym roku w sumie około 11,6 TWh energii elektrycznej, pokrywając około 2,5 proc. krajowego zapotrzebowania.

Urbasolar obecnie zarządza elektrowniami fotowoltaicznymi o mocy 350 MW i pracuje nad projektami na 1,7 GW.

Jednym z ciekawszych projektów w portfolio francuskiego dewelopera jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 10,7 MW wybudowana w 2009 roku w gminie Aigaliers.

Na 30 proc. mocy zainstalowanej tej elektrowni PV składają się panele fotowoltaiczne wykonane w niszowej technologii skoncentrowanej fotowoltaiki (CPV), co czyni tę inwestycję jedną z największych na świecie elektrowni CPV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.