Z europejskiego portu popłynie 30 ton zielonego wodoru dziennie
Dostawca rozwiązań wodorowych, firma Plug, zbuduje w belgijskim porcie Antwerpia-Brugia zakład produkcji wodoru o mocy 100 MW. Wytwarzany w nim wodór ma trafiać na rynek europejski.
Firma Plug podpisała umowę na budowę fabryki w drugim co do wielkości europejskim porcie Antwerpia-Brugia. Wydzierżawi 28 akrów ziemi, na których powstanie elektrolizer o mocy 100 MW, docelowo wytwarzający do 12 500 ton zielonego wodoru rocznie (ciekłego i gazowego). Plug wykorzysta własną technologię elektrolizy i skraplania.
Budowa powinna ruszyć pod koniec 2023 roku, po zakończeniu procesu uzyskiwania pozwoleń. Zakład ma zacząć produkować wodór w końcówce 2024 roku, a jego pełne uruchomienie powinno nastąpić w roku 2025.
Europejski węzeł wodorowy
Port Antwerpia-Brugia zapewnia połączenia transportowe z Niemcami, Belgią, Holandią, Wielką Brytanią i Francją. Ma on strategiczne położenie w Europie i jest jednym z najbardziej ruchliwych obszarów logistycznych. Dzięki inwestycji Plug może się stać głównym węzłem wodorowym na Starym Kontynencie.
Łączny przeładunek w Antwerpii-Brugii wynosi 289 mln ton rocznie. Port jest siedzibą 1400 firm i mieści największy zintegrowany klaster chemiczny w Europie. Elektrolizer budowany będzie w wyodrębnionej w porcie dzielnicy NextGen – obszarze przeznaczonym dla firm wspierających gospodarkę cyrkulacyjną.
– W czasie gdy Europa zmaga się z wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi i bezpieczeństwem energetycznym, nasza umowa z portem Antwerpia-Brugia dostarczy bardzo potrzebny, naturalnie wytwarzany, ekologiczny wodór na rynki lokalne – powiedział Andy Marsh, dyrektor generalny firmy Plug.
Lokalizację inwestycji docenia minister-prezydent Regionu Flamandzkiego Jan Jambon: – Wodór odgrywa ważną rolę w transformacji energetycznej, a jednocześnie oferuje wiele możliwości gospodarczych i społecznych dla Flandrii. Dzięki strategicznemu położeniu naszych portów oraz specjalistycznej wiedzy naszych firm, ośrodków badawczych i instytucji edukacyjnych mamy wszelkie atuty, aby stać się centrum wodorowym Europy Zachodniej. Jest to szansa, której nie wolno nam zmarnować.
Elektrolizer zasilany energią wiatrową
Fabryka firmy Plug będzie korzystała z dostaw energii elektrycznej wytwarzanej na farmie wiatrowej. Punkt przyłączeniowy znajduje się w odległości około 1,5 km od zakładu.
Ponadto wydzierżawiony na cele budowy obszar charakteryzuje się siecią dróg, linii kolejowych i rurociągów umożliwiających dostarczanie ekologicznego wodoru do klientów. Plug podpisał umowę z firmą Fluxys na przeprowadzenie studium wykonalności w celu umożliwienia podłączenia do rurociągu stanowiącego część europejskiej sieci wodorowej.
Produkowany wodór wykorzystywany będzie w procesach logistycznych w porcie – m.in. zasili samochody dostawcze napędzane ogniwami paliwowymi spółki HYVIA, która jest wspólnym przedsięwzięciem Plug i Renault.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.