Największa na świecie aukcja na OZE zintegrowane z magazynami energii
Powołana w celu budowy indyjskiego potencjału odnawianych źródeł energii rządowa agencja Solar Energy Corporation of India (SECI) przeprowadziła największą na świecie aukcję, w której o kontrakty na sprzedaż energii mogli ubiegać się inwestorzy planujący budowę odnawialnych źródeł energii wraz z jednostkami magazynowania energii.
W przypadku zwycięskich projektów zakładających budowę elektrowni szczytowo-pompowych oraz elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, objętych rządowymi kontraktami na sprzedaż energii w ramach aukcji przeprowadzonej przez SECI, inwestorzy zaoferowali rekordowo niskie taryfy na zakup czystej energii elektrycznej, która ma być dostarczana w okresach szczytowego zapotrzebowania.
Przetarg zorganizowano po to, aby zapewnić stabilne dostawy energii po stałych stawkach państwowym przedsiębiorstwom dystrybuującym energię elektryczną, które w przeciwnym razie byłyby uzależnione od wahań rynku spotowego.
Wygrane projekty mają zagwarantować możliwość magazynowania co najmniej 3 GWh energii.
W aukcji zgłoszono projekty łącznie na 1,62 GW mocy, a finalnie przyznano kontrakty w sumie na 1,2 GW mocy.
Inwestor Greenko zabezpieczył kontrakty na 900 MW mocy, na którą złożą się m.in. elektrownie szczytowo-pompowe, a Renew Power zabezpieczył umowy na 300 MW.
Greenko zaoferował najbardziej konkurencyjne ceny. Średnia ważona taryfa zaoferowana przez koncern wyniesie 0,056 dolara za kWh (ok. 0,22 zł/kWh), a taryfa za energię sprzedawaną w szczycie wynosi 0,085 dolara za kWh (ok. 0,34 zł/kWh).
Drugi ze zwycięskich inwestorów, ReNew Power, zabezpieczył kontrakty na sprzedaż energii z 300 MW mocy ze średnią ważoną taryfą w wysokości 0,06 dolara/kWh i szczytową 0,096 dolara/kWh. Taryfy będą obowiązywać przez 25 lat.
SECI zakontraktowało energię, której dostarczanie ma być gwarantowane przez sześć godzin dziennie w czasie największego zapotrzebowania, między godz. 5.30-9.30 i 17.30 a 12.30 następnego dnia.
W tym roku Indie mogą przekroczyć poziom 100 GW łącznej zainstalowanej mocy w energetyce odnawialnej.
Tymczasem cel wyznaczony przez indyjski rząd na rok 2022 to budowa potencjału odnawialnych źródeł energii na poziomie 175 GW.
Na koniec grudnia 2019 r. indyjski potencjał OZE sięgał 86 GW, z czego udział energetyki wiatrowej wynosił około 44 proc., a energetyki słonecznej 39 proc.
W ubiegłym roku w Indiach powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 8,5 GW, z czego około 1 GW stanowiły instalacje dachowe. Natomiast moc farm wiatrowych w 2019 r. wzrosła o około 2,4 GW.
Joanna Kędzierska
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.