Energa sprawdzi, jak radzić sobie z dużą liczbą mikroinstalacji
Przedstawiciele Energi, a także innych europejskich firm i instytucji z branży energetycznej spotkali się w Lizbonie, aby zainicjować projekt EUniversal, którego celem jest wypracowanie nowatorskich rozwiązań zwiększających elastyczność sieci dystrybucyjnych. Jak podkreśla spółka, to zagadnienie jest szczególnie ważne w kontekście rosnącej liczby OZE, w tym mikroinstalacji.
Spotkanie w ramach EUniversal odbyło się w dniach 10-11 lutego. Poza ekspertem z Energi Operatora udział wzięli w nim również przedstawiciele Komisji Europejskiej, menadżerowie takich europejskich firm, jak EDP Distribuicao, Innogy, Tractebel, a także przedstawiciele stowarzyszenia EDSO for Smart Grids.
Zaplanowany na 42 miesiące projekt EUniversal uzyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej w kwocie 8 mln euro. Pieniądze pochodzą z największego unijnego programu w zakresie badań i innowacji Horizon 2020.
Energa podkreśla, że najważniejszym zadaniem operatorów sieci w kontekście transformacji energetycznej jest przystosowanie infrastruktury do modelu wytwarzania energii w wielu rozproszonych źródłach.
W ramach projektu w Polsce, Niemczech oraz Portugalii powstaną obszary demonstracyjne, na których przetestowane zostaną nowe technologie. Lokalizacje wybrane zostaną ze szczególnym uwzględnieniem występowania na danym terenie znacznej ilości mikroźródeł.
Liderem polskiego obszaru jest Energa Operator, która we współpracy z gdańskim oddziałem Instytutu Energetyki, przedsiębiorstwem Mikronika i norweską firmą NODES, ma opracować narzędzia mające ułatwić wcześniejsze przewidywanie zapotrzebowania oraz poziomu energii, jaka dostarczana jest do sieci, przy jednoczesnej integracji różnych rodzajów źródeł odnawialnych.
Kolejnym zagadnieniem jest opracowanie nowych rozwiązań wspierających prace sieci niskich napięć w obszarach z dużą ilością mikroinstalacji, a także stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Kluczowym i jednocześnie wspólnym dla wszystkich trzech obszarów celem jest wypracowanie interfejsu wymiany danych z rynkiem energii. Koncepcja Universal Market Enabling Interface (UMEI) zakłada wykorzystanie mechanizmów rynkowych do aktywnego zarządzania systemem elektroenergetycznym.
Rok 2019 był dla Energi Operatora rekordowy pod względem liczby przyłączonych odnawialnych źródeł energii. W zarządzanej przez spółkę sieci przybyło blisko 18 tys. mikroinstalacji OZE.
Szczególnie udany był ostatni kwartał 2019 roku, w którym przyłączono 7,3 tys. mikroźródeł o łącznej zainstalowanej mocy blisko 50 MW.
Łączna moc 28 tys. pracujących w sieci Energi Operatora mikroźródeł wynosi już około 200 MW. Większość z nich stanowi fotowoltaika, ale zdarzają się inne przydomowe elektrownie. Prąd trafiający do linii energetycznych Energi Operatora dostarcza również 25 mikroinstalacji wiatrowych, blisko 80 mikroelektrowni wodnych, 12 mikrobiogazowni oraz 17 mikroźródeł wykorzystujących zarówno energię słońca, jak i wiatru.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.