Tauron szuka aplikacji dla inwestorów w PV

Tauron szuka aplikacji dla inwestorów w PV
ML System

Pięciu uczestników przedstawiło zdaniem Taurona najciekawsze rozwiązania w programie GovTech Polska w konkursie, którego celem jest stworzenie aplikacji pozwalającej na samodzielną ocenę możliwości zainstalowania na dachu domu instalacji fotowoltaicznej. Finał przedsięwzięcia i wyłonienie laureata nastąpi jeszcze w tym kwartale.

Wyzwanie Taurona polega na stworzeniu systemu i aplikacji oceniającej możliwość i potencjał montażu instalacji fotowoltaicznej.

Jak tłumaczy Tauron, chodzi o rozwiązanie, które nie będzie wymagało od użytkownika wiedzy specjalistycznej związanej z konstrukcją dachu czy też usytuowaniem budynku względem stron świata. Do wyzwania Taurona w obecnej edycji programu zgłosiło się około 50 potencjalnych wykonawców.

REKLAMA

Obecnie konkurs jest na półmetku drugiego etapu, w którym ocenie podlegać będzie pierwszy działający prototyp aplikacji. Oceniana będzie czytelność i intuicyjność, precyzja działania narzędzia w zakresie typowania dostępnej powierzchni dachu nieruchomości oraz koszt utrzymania aplikacji po jej wdrożeniu.

– Liczymy, że zwycięskie rozwiązanie uda się wdrożyć, co w efekcie wpłynie na zwiększenie liczby instalacji PV na prywatnych nieruchomościach. Z pewnością przyczyni się to również do zwiększenia świadomości dotyczącej OZE – mówi Paweł Poneta, p.o. dyrektor wykonawczy ds. badań i rozwoju w Taurona Polska Energia.

REKLAMA

Wykonawcy, którzy przeszli do ostatniego etapu, przedstawili prace konkursowe charakteryzujące się wysokim poziomem merytorycznym i oryginalnością rozwiązania. Obecnie walczą oni o wygraną, jaką jest możliwość podpisania umowy z Tauronem na  wdrożenie autorskiego projektu – dodaje Paweł Poneta.

Projekt ma prowadzić do zwiększenia świadomości w zakresie OZE i korzyści finansowych wynikających z użycia tej technologii, jak również jej wpływu na zmniejszanie emisji CO2 powstającego przy konwencjonalnym procesie produkcji energii elektrycznej.

Program GovTech Polska ma na celu umożliwienie współpracy ministerstwom, samorządom, a także spółkom Skarbu Państwa ze startupami i małymi przedsiębiorstwami, które mogą zostać wyłonione jako docelowi wykonawcy zadań przygotowanych przez zleceniodawców.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.