Fabryki Mercedesa zasili w 100 proc. energia odnawialna
Cała działalność koncernu motoryzacyjnego Daimler w Niemczech będzie docelowo oparta w 100 procentach na energii odnawialnej, która ma być dostarczana „w czasie rzeczywistym”. To efekt umowy podpisanej z norweską grupą energetyczną Statkraft.
Umowa zawarta z norweskim koncernem energetycznym Statkraft zakłada, że Daimler pokryke swoje całkowite zapotrzebowanie w Niemczech energią odnawialną, a więc podaż energii z OZE będzie musiała zostać dostosowana do bieżącego popytu.
Statkraft nie ujawnił, jakie będą ceny dostarczanej energii ani jaka będzie dokładnie skala dostaw.
Wiadomo natomiast, że przeważająca część zielonej energii dla Daimlera zostanie wygenerowana w niemieckich elektrowniach słonecznych i wiatrowych oraz hydroelektrowniach.
Statkraft agreguje na europejskim rynku sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy kilkunastu GW. Tylko w Niemczech norweska grupa świadczy usługi zarządzania pracą OZE w ramach wirtualnej elektrowni obejmującej około 1,3 tys. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy około 10 GW.
Energia wiatrowa dla Daimlera zostanie dostarczona przez farmy wiatrowe, dla których wsparcie w ramach niemieckiej ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG) kończy się z dniem 1 stycznia 2021 roku. Dzięki zawartym kontraktom na odbiór energii przez Statkraft będą one nadal mogły przynosić zyski właścicielom.
Ustawa gwarantowała operatorom farm wiatrowych stałe subsydiowane wynagrodzenie za wytwarzaną energię elektryczną. Od 1 stycznia 2021 r. taryfy gwarantowane wygasają dla około 6 tys. niemieckich turbin wiatrowych.
Oprócz farm wiatrowych energię dla Daimlera dostarczą farmy słoneczne, które dopiero mają zostać wybudowane na zasadach całkowicie komercyjnych. Miks ten uzupełni energia produkowana przez niemieckie hydroelektrownie, po to aby pokryć 100 proc. zapotrzebowania zakładów Daimlera w czasie rzeczywistym.
Statkraft podkreśla, że jest to nie lada wyzwanie, ponieważ wytwarzanie zielonej energii elektrycznej dokładnie wtedy, gdy jest ona potrzebna, wymaga znacznej elastyczności przy jej produkcji, dlatego też potrzebne jest wsparcie hydroenergetyki.
W umowę między Daimlerem i Statkraftem jest zaangażowany obecny dostawca energii dla Daimlera – Enovos, który ma przejąć zadanie zarządzania, bilansowania energii i rozliczania nowej umowy, dlatego w cały proces będą zaangażowane de facto trzy podmioty.
Daimler, Enovos i Statkraft już wcześniej, w grudniu 2018 roku, uczyniły wspólnie pierwszy krok w kierunku wprowadzenia neutralnych pod względem emisji CO2 źródeł energii dla niemieckich zakładów Daimlera, podpisując umowę umożliwiającą koncernowi motoryzacyjnemu bezpośredni zakup energii elektrycznej z niemieckich farm wiatrowych.
Joanna Kędzierska
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.