Innogy postawi swój największy magazyn energii

Innogy postawi swój największy magazyn energii
Belectric

Niemiecka grupa energetyczna uruchomi swój największy bateryjny magazyn energii w Irlandii. Ostatnio w tym kraju podobną instalację, która współpracuje z lokalną farmą wiatrową, wybudował inny europejski potentat energetyczny.

Innogy podjęło finalną decyzję inwestycyjną w zakresie budowy bateryjnego magazynu energii w pobliżu miejscowości Lisdrumdoagh. Wiadomo, że moc magazynu energii wyniesie 60 MW, inwestor nie podaje natomiast planowanej pojemności baterii.

Budowa ma się rozpocząć w tym roku, a uruchomienie magazynu zaplanowano na przyszły rok. Cała inwestycja ma kosztować 25 mln euro.

REKLAMA

Innogy zwiększyło swoje kompetencje w zakresie budowy podobnych instalacji, przejmując kilka lat temu specjalistę w zakresie generalnego wykonawstwa farm fotowoltaicznych i magazynów energii – niemiecką firmę Belectric.

Niemiecka grupa energetyczna informuje, że budowa magazynu energii w Irlandii poprawi elastyczność i bezpieczeństwo lokalnej sieci energetycznej w kontekście wyłączania konwencjonalnych elektrowni i rosnącego znaczenia źródeł odnawialnych.

Do wzrostu potencjału OZE w Irlandii przyczynia się zresztą same Innogy, które działa na tym rynku od 2016 roku w ramach spółki innogy Renewables Ireland Ltd., mając już na koncie uruchomienie lądowej farmy wiatrowej o mocy 10,2 MW.

REKLAMA

Dużo większą inwestycję Innogy szykuje w Irlandii w ramach projektu Dublin Offshore Wind Farm zakładającego postawienie morskiej farmy wiatrowej o mocy około 1 GW.

Swój pierwszy bateryjny magazyn energii w Irlandii zbudował ostatnio norweski koncern energetyczny Statkraft.

Magazyn o mocy 11 MW (inwestor nie podaje pojemności) jest zlokalizowany w pobliżu należącej do Norwegów farmy wiatrowej, której moc sięga 23 MW.

Ta inwestycja kosztowała 30 mln euro. Generalnym wykonawcą była firma Fluence, a w projekcie wykorzystano baterie dostarczone przez LG Chem.

W Irlandii Statkraft rozwija portfel farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy 1,25 GW, realizuje też projekty w morskiej energetyce wiatrowej łącznie na 0,5 GW, a także inwestycje w fotowoltaice o mocy 350 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.