Liczba prosumentów w Australii przekroczyła 2,3 mln
Australijscy prosumenci zainstalowali w minionym roku 2,13 GW mocy w dachowych instalacjach fotowoltaicznych, których jednostkowa moc nie przekracza 100 kW.
Zainstalowanie małych instalacji fotowoltaicznych o mocy 2,13 GW oznacza 35-procentowy wzrost mocy zainstalowanych w prosumenckich instalacjach PV w porównaniu do roku 2018.
Jak podaje australijski serwis Reneweconomy, rekordowy przyrost zanotowano w grudniu, kiedy zainstalowano 220 MW, czyli prawie 10 procent więcej niż w październiku i listopadzie, pomimo zwyczajowego spowolnienia w instalacjach w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Wszystkich dachowych systemów PV – w tym także o mocy przekraczającej 100 kW – w ubiegłym roku miało przybyć w Australii w sumie 3,3 GW w porównaniu do 3,6 GW zainstalowanych w roku 2018.
Australia ma w przydomowych instalacjach PV zainstalowane obecnie w sumie 10,2 GW mocy. Moduły fotowoltaiczne posiada 2,3 mln budynków i głównie są to prywatne domy.
Prognozy australijskiego operatora rynku energetycznego, Australian Energy Market Operator, przewidują, że boom na instalacje się utrzyma i do końca 2030 roku można spodziewać się nawet 25 GW mocy zainstalowanych w fotowoltaice.
Australijskie gospodarstwa domowe, które zdecydują się na instalację fotowoltaiki, mogą otrzymać dopłaty, które systematycznie są zmniejszane i przestaną obowiązywać w 2030 roku. Możliwość ich otrzymania jest z pewnością przyczyną ogromnego przyrostu mocy w fotowoltaice prosumenckiej. Większe dachowe instalacje, podobnie jak farmy fotowoltaiczne, objęte są innymi zasadami wsparcia.
Wśród australijskich stanów Queensland jest liderem jeśli chodzi o całkowitą moc zainstalowaną w małej fotowoltaice o jednostkowej mocy do 100 kW (2,9 GW), drugie miejsce zajmuje Nowa Południowa Walia (2,4 GW) i trzecie Victoria (1,99 GW). Australia Południowa i Australia Zachodnia mają zainstalowane ponad 1,2 GW mocy. Średnia moc dachowej mikroinstalcji wynosi około 8 kW.
Joanna Kędzierska
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.