Szczecińskie wodociągi uruchomią turbinę Francisa. Ile zaoszczędzą na energii?

Szczecińskie wodociągi uruchomią turbinę Francisa. Ile zaoszczędzą na energii?
ZWiK Szczecin

Będzie to drugie tego typu urządzenie w Polsce, które zostanie zastosowane w oczyszczalni ścieków po zainstalowanym w Krakowie i będzie zaopatrywać w energię Zakład Produkcji Wody „Pomorzany”. To już kolejna technologia OZE, którą do obniżenia swoich rachunków za energię wykorzysta szczeciński ZWiK będący m.in. jednym z największych w kraju wytwórców energii słonecznej na własne potrzeby.

Jutro odbędzie się oficjalna prezentacja i uruchomienie turbiny przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Pomysł na zastosowanie turbiny Francisa w szczecińskiej oczyszczalni powstał kilka lat temu, a jej konstrukcja jak i niezbędnej infrastruktury, w tym budynku i odcinka rurociągu trwały 3 lata.

Moc zainstalowana urządzenia to około 140 kW, a ZWiK w Szczecinie szacuje, że w ciągu roku wyprodukuje co najmniej 880 MWh energii elektrycznej. Natomiast rocznie zakład zużywa 5 tys. MWh. Inwestycja i generowana dzięki niej energia ma zmniejszyć rachunki za energię inwestora o około 350 tys. zł netto.

REKLAMA

Jednym z największych z posiadanych obiektów i zarazem podstawowym źródłem wody dla Szczecina jest należący do przedsiębiorstwa Zakład Produkcji Wody „Miedwie”. Woda pobierana jest ze znajdującego się ok. 30 km od Szczecina jeziora Miedwie, a następnie za pomocą rurociągu o długości 33 km dostarczana jest do Zakładu Produkcji Wody „Pomorzany”, gdzie jest przepompowywana do lewobrzeżnej części miasta.

Turbina do napędu i jednocześnie produkcji energii elektrycznej będzie wykorzystywać spadek grawitacyjny wody w rurociągu (różnica poziomów pomiędzy Miedwiem a zakładem przy ul. Szczawiowej wynosi około 30 metrów).

Przepływ minimalny urządzenia wyniesie 150 l/s, natomiast maksymalny 500 l/s. Zakres zmienności spadów wynosi od 23 m do 33 m i ma 1500 obrotów na minutę. Średnica wirnika turbiny to 300 mm.

Urządzenie kosztowało 3,4 mln zł i otrzymało 75 proc. dofinansowanie z NFOŚiGW w ramach programu „Czysta Odra w Szczecinie”. Wykonawcą projektu było konsorcjum firm ZRE GDAŃSK S.A. oraz Przedsiębiorstwo Usług Hydrotechnicznych Adam Rusiecki ze Szczecina.

REKLAMA

Jednak to nie jedyne źródło czystej energii, które wykorzystuje ZWiK. Spółka czerpie ją także z dwóch elektrowni fotowoltaicznych w ZPW Miedwie o mocy 2,1 MW, elektrowni fotowoltaicznej w ZPW Pilchowo o mocy 0,5 MW, 3 kogeneratorów biogazowych w obiekcie „Pomorzany” o mocy 1,05 MW i jednego kogeneratora biogazowego w Oczyszczalni Ścieków „Zdroje” o mocy 0,5 MW.

W 2019 roku szczecińska spółka pozyskała z własnych źródeł odnawialnych około 20 proc. energii potrzebnej do swojej działalności, wytwarzając 6740 MWh. To czyni ją liderem w produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w województwie zachodniopomorskim. Najwięcej wytwarza jej właśnie Zakład Produkcji Wody „Pomorzany”, gdzie zostanie uruchomiona turbina.

Po jej uruchomieniu poziom energii generowanej przy użyciu źródeł odnawialnych w łącznym wolumenie zużycia energii w szczecińskich wodociągach wyniesie 23 proc.

Szczeciński ZWiK na tym nie poprzestaje, bo w kolejnych latach planuje dalsze pozyskiwanie energii z nowych źródeł odnawialnych, w tym wybudowanie kolejnych farm fotowoltaicznych i montaż jeszcze jednej turbiny na wylocie zakładu „Pomorzany”.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.