Wzrosła produkcja energii odnawialnej w Polsce, ale do celu OZE daleko
Główny Urząd Statystyczny podał, że udział energii ze źródeł odnawialnych w pozyskaniu energii pierwotnej ogółem wzrósł w latach 2014–2018 z 12,12 proc. do 14,46 proc. Dla realizacji naszego zobowiązania jeśli chodzi o odpowiedni udział zielonej energii w Polsce brany jest jednak pod uwagę udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto, a tutaj wypadamy gorzej i praktycznie nie mamy już szans na zrealizowanie naszego celu na rok 2020.
Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego dowiadujemy się, jaki udział OZE osiągnęliśmy w polskim miksie energetycznym w 2018 roku. Ważne jest tutaj rozróżnienie dwóch wskaźników podawanych przez Urząd.
Pierwszy to udział OZE w pozyskaniu energii pierwotnej, a drugi – znacznie ważniejszy ze względu na nasze zobowiązania w unijnej polityce energetycznej – dotyczy udziału zielonej energii w finalnej konsumpcji energii brutto.
Główny Urząd Statystyczny podkreśla, że zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia określonego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r.
Obowiązkowe krajowe cele ogólne składają się na założony 20-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto we Wspólnocie. Dla Polski cel ten został ustalony na poziomie 15 proc. Ponadto, każde państwo członkowskie powinno zapewnić, aby w 2020 r. udział energii ze źródeł odnawialnych we wszystkich rodzajach transportu wynosił co najmniej 10 proc. końcowego zużycia energii w transporcie.
Wskaźnik udziału energii z odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto, obliczany jako iloraz wartości końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz wartości końcowego zużycia energii brutto ze wszystkich źródeł i wyrażony w procentach, wzrósł w 2018 roku o 0,32 p. proc. w stosunku do 2017 r., do poziomu 11,28 proc.
Na krajowy udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto składa się konsumpcja energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie.
Z najnowszych danych GUS wynika, że udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w elektroenergetyce obniżył się o 0,06 p. proc. w stosunku do 2017 r., pomimo wzrostu zużycia energii odnawialnej (o 1,02 proc.), co spowodowało spadek udziału energii ze źródeł odnawialnych w elektroenergetyce o 0,47 proc.
Udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w ciepłownictwie i chłodnictwie wzrósł o 0,2 p. proc., w stosunku do 2017 r., w wyniku wzrostu końcowego zużycia energii odnawialnej o 0,13 proc., co spowodowało wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i chłodnictwie o 1,34 proc.
Udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii w transporcie wzrósł o 1,43 p. proc. w stosunku do 2017 r., w wyniku wzrostu końcowego zużycia energii odnawialnej o 45,60 proc., co spowodowało wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie o 34,07 proc.
GUS wylicza ponadto, że energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych w Polsce w 2018 r. pochodziła w przeważającym stopniu z biopaliw stałych (69,26 proc.), energii wiatru (12,4 proc.) i z biopaliw ciekłych (10,2 proc.).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.