Pierwsza komercyjna elektrownia wiatrowa o mocy ponad 9 MW
Od kilku tygodni prototyp największej na świecie turbiny wiatrowej testuje General Electric. Minie jednak kilka lat, zanim ta turbina znajdzie zastosowanie w pierwszych komercyjnych inwestycjach wiatrowych na morzu. Póki co największe turbiny w „produkcyjnych” projektach instaluje MHI Vestas.
Prototyp wielkiej turbiny o mocy 12 MW testuje w porcie w Rotterdamie General Electric. Pierwsze tego rodzaju, największe na świecie turbiny powinny być instalowane na morskich farmach wiatrowych około roku 2022.
Na razie największe na świecie turbiny na morskie farmy wiatrowe dostarcza japońsko-duński producent MHI Vestas, który na farmie wiatrowej powstającej u wybrzeży Belgii zainstalował pierwszą turbinę o mocy 9,5 MW.
Jak podkreśla MHI Vestas, to pierwszy przypadek instalacji turbiny o mocy ponad 9 MW w komercyjnym projekcie.
Morska farma wiatrowa Northwester 2 będzie się składać z 23 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 9,5 MW i średnicy wirnika 164 m.
Elektrownie wiatrowe wchodzące w skład projektu Northwester 2 zostaną zainstalowane w odległości około 50 km od brzegu, na głębokościach 25-40 metrów.
Farma wiatrowa Northwester 2 ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych, przy czym uzysk energii z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 MW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 9,5 tys. belgijskich rodzin.
Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 642 mln euro, co w przeliczeniu na planowaną moc daje niecałe 3 mln euro na MW.
Uruchomienie produkcji energii z całej farmy wiatrowej nastąpi w przyszłym roku.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum inwestorów Parkiwnd (46 proc.), Colruyt (30 proc.), Incontrol (14 proc.), TRR (10 proc.).
Wcześniej na zakup 30 proc. udziałów w tym projekcie przez japoński koncern Sumitomo Corporation zgodziła się Komisja Europejska.
Natomiast w ubiegłym roku zgodę na udzielenie pomocy publicznej w ramach belgijskiego systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej – w tym dla projektu Northwester 2 – przyznała Komisja Europejska.
Ponadto Europejski Bank Inwestycyjny przyznał na inwestycję Northwester 2pożyczkę w wysokości 210 mln euro.
Gwarancji na połowę tej sumy udzieli Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych. Dodatkowo gwarancje finansowania do 100 mln euro miała zapewnić duńska rządowa agencja kredytów eksportowych EKF (wspomagając w ten sposób pośrednio duńską firmę Vestas, która dostarczy na Northvester 2 swoje turbiny wiatrowe.
Wsparcie dla operatora farmy wiatrowej Northwester 2 będzie przyznawane w formie certyfikatów, które będzie mógł sprzedać belgijskiemu operatorowi systemu przesyłowego Elia, dostając w ten sposób premię ponad cenę energii uzyskaną na rynku.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.