PSE wydało warunki przyłączenia dla OZE o mocy ponad 5,6 GW
W projekcie „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2021-2030” Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o mocach wytwórczych, dla których wydano warunki przyłączenia do zarządzanej przez PSE sieci przesyłowej.
Na dzień 2 grudnia Polskie Sieci Elektroenergetyczne posiadały zawarte umowy przyłączeniowe dla nowych jednostek wytwórczych o łącznej mocy 14 774,975 MW, w tym 10 057 MW dotyczyło konwencjonalnych jednostek wytwórczych, a 4 717,975 MW to moce wydane w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Ponadto do początku tego miesiąca Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały warunki przyłączenia dla konwencjonalnych źródeł energii o łącznej mocy 2 754 MW, odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 5 163 MW, systemu dystrybucyjnego o mocy 30 MW, transformatorów potrzeb własnych/ogólnych elektrowni o łącznej mocy 95 MW, a także magazynów energii elektrycznej o łącznej mocy 312 MW.
PSE informuje ponadto o podmiotach ubiegających się o przyłączenie do sieci przesyłowej. Wymienia wśród nich 25 spółek. O przyłączenie największych mocy wystąpiły spółki celowe realizujące projekty morskich farm wiatrowych.
Poniżej przedstawiamy listę podmiotów ubiegających się o przyłączenie do KSE według stanu na dzień 2 grudnia br.
Źródło: PSE
W projekcie „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2021-2030” znajdziemy też dane na temat mocy przyłączeniowych z podziałem na poszczeólne technologie OZE.
W przypadku sieci przesyłowej uzyskano dotąd pozwolenie na budowę oraz zawarto umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej w przypadku lądowych farm wiatrowych o mocy 1181 MW oraz instalacji określonych jako hybrydowe o mocy 28 MW.
Ponadto zawarto umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej, ale brakuje pozwolenia na budowę, w przypadku lądowych farm wiatrowych o mocy 939 MW, morskich farm wiatrowych o mocy 2246 MW oraz instalacji hybrydowych o mocy 117 MW.
Z kolei warunki przyłączenia do sieci przesyłowej wydano dla farm fotowoltaicznych o mocy 200 MW oraz morskich farm wiatrowych o mocy 4848 MW.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowują też planowane do przyłączenia do sieci dystrybucyjnej lądowe farmy wiatrowe o mocy 3759 MW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 213 MW.
PSE przedstawia ponadto prognozę mocy netto zainstalowanej w poszczególnych technologiach OZE do roku 2024.
Źródło: PSE
W projekcie „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2021-2030” PSE odnotowuje, że zarówno projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku jak i projekt Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu zakładają, że KSE czekają w najbliższych kilkudziesięciu latach istotne zmiany strukturalne.
Prognozowany jest wzrost całkowitej mocy osiągalnej netto źródeł wytwarzania do poziomu odpowiednio 72,1 i 62,6 GW w zależności od powyższych projektów w roku 2040, co oznacza wzrost o około 60 proc. i 40 proc. w porównaniu z rokiem 2019.
– Znacząco zmniejszy się rola jednostek systemowych zasilanych paliwami węglowymi – ich udział w mocy zainstalowanej netto ulegnie redukcji do ok. 20 proc. w 2040 roku. Wzrośnie wyraźnie udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej osiągając ok. 32 proc. w 2030 r. i 40 proc. w 2040 r. Nastąpi wzrost produkcji energii pochodzącej z OZE, w tym głównie z elektrowni wiatrowych i słonecznych. Spodziewany jest również istotny wzrost udziału jednostek gazowych – czytamy w analizie wykonanej przez PSE.
PSE odnotowuje, że oba dokumenty są spójne także w zakresie terminu rozpoczęcia programu energetyki jądrowej. Zarówno PEP jak i w KPEiK zakładają, że pierwszy blok elektrowni jądrowej planowany jest do uruchomienia w 2033 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.