Orsted z umową na energię z niesubsydiowanej farmy wiatrowej na morzu
Zabezpieczenie przyszłych przychodów ze sprzedaży energii dzięki komercyjnej umowie zawartej z przedsiębiorstwem z branży chemicznej umożliwi duńskiemu koncernowi energetycznemu wybudowanie morskiej farmy wiatrowej bez subsydiów i rządowych gwarancji sprzedaży energii.
Duński lider w budowie morskich wiatraków zawarł 10-letnią umowę na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3, która powstanie w niemieckiej części Morza Północnego. Umowa obejmie produkcję energii z części wiatraków mających powstać w wyniku tej inwestycji, o łącznej mocy 100 MW.
Całkowita moc farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 ma wynieść 900 MW. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w roku 2025, a wiatraki powstaną w pobliżu już zrealizowanych przez Orsted farm wiatrowych Borkum Riffgrund 1 i 2, składających się odpowiednio z 78 turbin Siemensa o jednostkowej mocy 4 MW, a także z 50 turbin MHI Vestas o mocy 8 MW każda.
Na projekt Borkum Riffgrund 3 złożą się w części projekty, z którymi Duńczycy wystartowali w pierwszej niemieckiej aukcji dla offshore, która odbyła się w 2017 roku, zgłaszając energię z trzech projektów, które później włączono do projektu Borkum Riffgrund 3.
W tamtej aukcji Orsted zabezpieczył prawo do realizacji trzech projektów o łącznej mocy 590 MW – OWP West (240 MW), Borkum Riffgrund West 2 (240 MW) oraz Gode Wind 3 (110 MW), które obecnie wchodząc w skład projektu Borkum Riffgrund 3. Pierwsze dwa projekty zostały zgłoszone przy stawkach wynoszących 0 EUR/MWh, a w przypadku trzeciego Duńczycy zaproponowali stawkę 60 EUR/MWh.
Orsted zapewnia, że kontrakt na energię z Borkum Riffgrund 3 to obecnie największa, korporacyjna umowa CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) na sprzedaż energii z morskich farm wiatrowych dla odbiorcy przemysłowego, którym w tym przypadku będzie działająca w branży chemicznej niemiecka firma Covestro.
– Umowa z Covestro to pierwszy krok w kierunku zabezpieczenia stabilnych przychodów dla części energii produkowanej przez farmę wiatrową Borkum Riffgrund 3, która zostanie wybudowana bez subsydiów. Jednocześnie ta korporacyjna umowa PPA pokazuje, że morska energetyka wiatrowa może być pewnym źródłem zielonej energii dostarczanej w dużych ilościach wymaganych przez energochłonny przemysł – komentuje Martin Neubert, CEO działu offshore w Orsted.
Duńczycy wyliczają, że realizację tego projektu bez subsydiów umożliwią – oprócz zabezpieczenia przychodów w formie umowy CPPA – także zastosowanie turbin wiatrowych nowej generacji, bardzo dobre warunki wiatrowe, a także brak kosztów związanych z budową infrastruktury przesyłowej.
W ubiegłym roku Orsted podpisał umowę na energię z wielkiej morskiej farmy wiatrowej, która powstanie w brytyjskiej części Morza Północnego – występując jednak tym razem w roli odbiorcy.
Umowa została zawarta z niemieckim koncernem energetycznym Innogy, a na jej podstawie Orsted będzie kupować przez 15 lat energię z morskiej farmy wiatrowej Trinton Knoll, której moc wyniesie 860 MW.
Po uruchomieniu na początku kolejnej dekady będzie to jedna z największych morskich farm wiatrowych na świecie. Jednocześnie Innogy zabezpieczył dla niej stały poziom przychodów w przeprowadzonej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji. Zgłoszona stawka za energię wyniosła 74,75 GBP/MWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o