NCBR szuka pomysłu na małą turbinę wiatrową
W ramach realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projektu o nazwie „Wielkie wyzwanie: Energia” innowatorzy, którzy zgłoszą najciekawsze rozwiązanie w obszarze małej energetyki wiatrowej, mają szansę na nagrodę w wysokości 1 mln zł.
Zadaniem uczestników ogłoszonego wczoraj konkursu będzie doprowadzenie swoich pomysłów do etapu prototypów. Każdy z nich musi się składać z turbiny wiatrowej oraz podłączonego do niej magazynu energii.
Zgodnie z projektem regulaminu przedstawionym podczas wczorajszej konferencji, prototypy mają być gotowe do jesieni przyszłego roku.
– W Polsce mamy do czynienia z fenomenem dynamicznego przekształcania się rynku energii. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy żyć w rzeczywistości, w której odbiorca energii będzie jednocześnie jej wytwórcą, czyli prosumentem. Z roku na rok coraz więcej podmiotów decyduje się na „zielone” źródła energii, a celem naszego rządu jest to, żeby był to realny i atrakcyjny cenowo wybór dla polskich rodzin – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Podstawowym warunkiem udziału w „Wielkim Wyzwaniu: Energia” jest wypełnienie formularza udostępnionego na stronie NCBR (link). Należy to zrobić w terminie od 1 stycznia do 10 maja 2020 r.
Do udziału może zgłosić się każdy. Do półfinałów zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 40 uczestników, przy czym zespół jako całość traktowany jest jako jeden uczestnik.
Na tym etapie ocenie podlegać będzie to, czy prototypy działają i ile energii generują. W finale, który odbędzie się na żywo przed publicznością, zobaczymy nie więcej niż 10 drużyn.
Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 1 miliona złotych. Wygra uczestnik, którego prototyp osiągnie najlepszy wynik po nawianiu na niego wiatru i podłączeniu do instalacji pomiarowej.
Dodatkowo przewidziana jest nagroda specjalna w kategorii „wzornictwo” – dla najbardziej estetycznego projektu. Co istotne, to uczestnicy pozostają właścicielami rozwiązań, jakie opracują w trakcie zawodów.
– Stawiamy na atrakcyjną formułę otwartych zawodów. Warunki przystąpienia do konkursu są tak pomyślane, żeby mogli w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani, jeśli tylko mają świetny pomysł i odpowiedni potencjał. Możliwa jest również praca zespołowa. Naszą inicjatywą interesują się zarówno naukowcy z uczelni, instytutów badawczych czy centrów badawczo-rozwojowych, przedsiębiorcy, zespoły inżynierskie, jak i pasjonaci innowacji, studenci z kół naukowych czy „garażowi wynalazcy” – komentuje dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3. Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.