PSE podpisało umowy na usługi DSR na 2020 r.
W wyniku przeprowadzonych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne dwóch postępowań przetargowych czterech wykonawców będzie świadczyło usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP w 2020 roku – zarówno w ramach Programu Bieżącego, jak również Programu Bieżącego Uproszczonego.
Usługę redukcji zapotrzebowania na moc na polecenie operatora systemu przesyłowego w okresie od 1 stycznia 2020 do 3 grudnia 2020 r. w programach Bieżącym i Bieżącym Uproszczonym będą świadczyć cztery firmy: Enspirion Sp. z o.o., Enel X Polska Sp. z o.o.,Tauron Polska Energia S.A. oraz Lerta Sp. z o.o.
Usługi DSR (Demand Side Response), czyli usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP, polegające na zmniejszeniu poboru mocy przez odbiorców energii elektrycznej w wybranych godzinach, są jednym z narzędzi służących PSE do dbania o bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego.
Dzięki pozyskaniu wykonawców DSR zwiększy się pewność zasilania odbiorców i wzrośnie możliwość uniknięcia ewentualnych ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej w sytuacjach niedoboru mocy w systemie. Natomiast podmioty świadczące usługę mają możliwość uzyskania dodatkowych przychodów.
W obu podstawowych programach DSR – w Programie Gwarantowanym i Programie Bieżącym – usługi polegają na realizacji przez wykonawcę zmniejszenia poboru energii na polecenie opertora systemu przesyłowego i mogą być świadczone przez obiekty opomiarowane w sposób umożliwiający rozliczenie redukcji.
Usługa redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP jest kontraktowana w Programie Gwarantowanym w modelu z płatnością za gotowość i wykorzystanie zakontraktowanych mocy, a w Programie Bieżącym w modelu z płatnością za wykorzystanie.
W ramach zakontraktowanych usług DSR Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają prawo wzywać firmy wyłonione w przetargu do redukcji mocy w dni robocze. W pakiecie letnim wszystkie firmy muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w pakiecie zimowym od godz. 16 do 20.
PSE ma każdorazowo zgłaszać wstępną potrzebę zrealizowania redukcji z jednodniowym wyprzedzeniem.
Jak tłumaczy PSE, wdrożenie Programu Bieżącego Uproszczonego ma skutkować zwiększeniem dostępnego potencjału DSR poprzez zachęcenie do udziału w tym mechanizmie kolejnych odbiorców dzięki uwzględnionym uproszczeniom. Nowości to m.in. uproszczenie zasad rozliczeń poprzez przyjęcie jednej metody wyznaczania profilu bazowego, a także zniesienie kar umownych za niewykonanie usługi.
W Programie Bieżącym Uproszczonym przewidziano też uproszczenie procesu certyfikacji podmiotów mających brać udział w świadczeniu redukcji, a ponadto nie przewidziano kar za niewykonanie redukcji na zadeklarowanym poziomie. Przeniesiono również proces aktywacji z godzin wieczornych na godziny poranne doby poprzedzającej dobę redukcji – dzięki temu okres od aktywacji do realizacji redukcji jest dłuższy, co daje wykonawcom więcej czasu na przygotowanie się do jej przeprowadzenia.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.