Inspekcja Handlowa sprawdza etykiety kotłów. Jakie efekty?

Inspekcja Handlowa sprawdza etykiety kotłów. Jakie efekty?
Fot. Peter Molnar, flickr cc

W ramach działań antysmogowych Inspekcja Handlowa sprawdza, czy sprzedawane kotły na paliwa stałe mają zgodne z prawem etykiety. Jakie są efekty dotychczasowych kontroli?

Przy okazji informacji o planowanych kontrolach kotłów na paliwa stałe, z którymi po wejściu w życie najnowszej nowelizacji Prawa ochrony środowiska ma ruszyć Inspekcja Handlowa, Ministerstwo Rozwoju poinformowało o prowadzonych już kontrolach etykiet energetycznych kotłów.

W przyszłym miesiącu Inspekcja Handlowa rozpocznie dodatkowe kontrole, podczas których ma sprawdzać kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW dostępne na rynku np. w sklepach, hurtowniach, u producentów czy importerów.

REKLAMA

W związku z tym, że nowelizacja obowiązuje od 23 listopada i że pieniądze na kontrole zaplanowano w budżecie dopiero od 2020 r., na razie Inspekcja kontroluje tylko dokumentację, a w przyszłym roku będzie też zlecać badania laboratoryjne. Co roku ma dostawać na ten cel 900 tys. zł. Pozwoli to zbadać w laboratorium około 50 kotłów rocznie.

Natomiast kontrola etykiet energetycznych na kotłach ma już być prowadzona. Ministerstwo Rozwoju przypomina, że każdy kocioł eksponowany w miejscu sprzedaży powinien być opatrzony etykietą energetyczną, która ma pomóc konsumentowi w porównaniu ofert i wyborze urządzenia, które jest jednocześnie oszczędne i wydajne.

Najważniejszym parametrem pokazanym na etykiecie jest klasa efektywności energetycznej. Obecnie skala wynosi od A+++ do D. Natomiast przed 26 wrześniem obowiązywała szersza skala, która kończyła się na literze G.

REKLAMA

Im wyższa klasa, tym bardziej efektywny kocioł i mniej energii zużywa do ogrzewania pomieszczeń. Wzory etykiet wraz z objaśnieniami dostępne są na stronie UOKiK.

Resort rozwoju zaznacza, że jeśli przedsiębiorca naruszy przepisy dotyczące etykiet energetycznych, grozi mu kara w wysokości od jednokrotnego do dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za poprzedni rok – w 2018 r. wynosiło ono 4585 zł.

Jak informuje Ministerstwo, wstępne wyniki kontroli wskazują, że zdarzają się nieprawidłowości – np. brak uwidocznienia etykiety energetycznej lub źle sporządzona karta produktu (dokument z informacjami o kotle).

Do 22 listopada cztery wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej skontrolowały 90 kotłów na paliwo stałe oferowanych w sklepach, sieciach handlowych i hurtowaniach. W tym 76 na 90 skontrolowanych kotłów posiadało prawidłowe etykiety energetyczne uwidocznione w miejscu sprzedaży, a 60 na 90 kotłów miało prawidłowe karty informacyjne produktu.

Zastrzeżenia dotyczące sprzedawanych kotłów można zgłaszać do wojewódzkich oddziałów Inspekcji Handlowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.