Zwycięzcy aukcji 2018 – czy trzeba przedłożyć nowe gwarancje?

Zwycięzcy aukcji 2018 – czy trzeba przedłożyć nowe gwarancje?
Przewodnik Aukcje OZE 2019

Czy zwycięzcy aukcji z 2018 roku muszą dostarczyć nowe gwarancje, gdy zechcą wydłużyć termin realizacji projektu, korzystając z uchwalonej w tym roku nowelizacji ustawy o OZE?

Kilka dni temu Komisja Europejska poinformowała Polskę o tym, że przyjęte ustawą nowelizującą z dnia 19 lipca br. zmiany do ustawy o odnawialnych źródłach energii mają charakter czysto administracyjny i nie pociągają za sobą konieczności powiadomienia Komisji o wystąpieniu nowej pomocy publicznej.

Między innymi oznacza to możliwość dokonania jednorazowej aktualizacji oferty złożonej w aukcji, według procedury opisanej w art. 79 ustawy OZE w nowych ustępach 9-12. W ramach aktualizacji oferty aukcyjnej wytwórca może zmodyfikować następujące parametry swojej oferty:

REKLAMA

1) planowaną datę rozpoczęcia okresu korzystania z aukcyjnego systemu wsparcia;

2) ilość energii elektrycznej, którą wytwórca zamierza sprzedać w kolejnych następujących po sobie latach kalendarzowych okresu wsparcia – przy czym nie można przekroczyć łącznej ilości energii elektrycznej zgłoszonej w ofercie;

3) moc zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii, przy czym zmiana ta nie może wpływać na zmianę kwalifikacji danej instalacji do danego koszyka aukcyjnego.

Z prawa do aktualizacji ofert skorzystać będą mogli również ci wytwórcy, którzy wygrali aukcje rozstrzygnięte przed wejściem w życie nowelizacji tj. przed dniem 29 sierpnia br. Prawo to daje im art. 17 ust. 4 ustawy nowelizującej. Ustawa nowelizująca przyznaje takim wytwórcom jeszcze jedno uprawnienie.

Przywołany już art. 17 ustawy nowelizującej w swoim ustępie 3 pozwala im dodatkowo na przedłużenie terminu pierwszej sprzedaży energii elektrycznej i dostosowanie go do dłuższego terminu wprowadzonego przez ustawę nowelizującą.

REKLAMA

I tak, z 18 do 24 miesięcy od dnia zamknięcia sesji danej aukcji przedłużony został ten termin dla instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego, a z 30 do 33 miesięcy od dnia zamknięcia sesji danej aukcji przedłużony został termin sprzedaży dla instalacji wykorzystujących energię wiatru na lądzie.

Należy to zrobić przed upływem terminu określonego w pierwotnym zobowiązaniu tj. przed upływem poprzednio obowiązujących terminów pierwszej sprzedaży energii elektrycznej z danej instalacji.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki poinformował o tej możliwości w swojej Informacji nr 74/2019 w sprawie możliwości zmiany terminu sprzedaży po raz pierwszy energii elektrycznej wytworzonej w instalacji odnawialnego źródła energii na potrzeby aukcyjnego systemu wsparcia z dnia 14 października br. W informacji tej znalazł się formularz takiego zawiadomienia, które należy złożyć Prezesowi URE.

Co istotne, ani nowelizacja ustawy OZE, ani sam Prezes URE nie wypowiedzieli się, czy skorzystanie z tego uprawnienia wiąże się z obowiązkiem dostarczenia nowej gwarancji finansowej o dłuższym okresie obowiązywania niż ta złożona dla celów aukcji rozstrzygniętej przed wejściem w życie nowelizacji.

Zgodnie z Regulaminem Aukcji OZE obowiązującym w 2018 r. okres ważności gwarancji wynosił 22 miesiące dla instalacji wykorzystujących wyłącznie energię promieniowania słonecznego i 34 miesiące w przypadku gwarancji dla instalacji wykorzystujących wyłącznie energię wiatru na lądzie.

Obecnie, według nowego Regulaminu Aukcji OZE opublikowanego przez Prezesa URE w październiku br. te terminy wynoszą odpowiednio 28 i 37 miesięcy. Sam okres obowiązywania gwarancji nie został określony w ustawie OZE, lecz jest materią regulowaną wyłącznie przez Prezesa URE.

Oznacza to, że Prezes URE może zarówno uznać, że korzystając z opcji przedłużenia terminu pierwszej sprzedaży energii elektrycznej. wytwórca, który wygrał aukcję rozstrzygniętą przed 29 sierpnia br., powinien również złożyć nową gwarancję z dłuższym okresem obowiązywania.

Może też takiego wymogu nie stawiać, przyjmując, że celowa jest ochrona interesów w toku. Dopóki Prezes URE nie wypowie się w tej sprawie, oficjalnie kwestia ta pozostaje nierozstrzygnięta.

artykuł sponsorowany