Kolejna farma wiatrowa PGE będzie gotowa w I kwartale 2020

Polska Grupa Energetyczna buduje pierwszą od kilku lat nową farmę wiatrową. Ta inwestycja jest efektem wygranej w ubiegłorocznej aukcji, w której PGE zagwarantowała sobie sprzedaż energii po zaoferowanej cenie, podlegającej corocznej indeksacji o inflację, na okres 15 lat.
Podając wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały 2019 roku, Polska Grupa Energetyczna poinformował o stanie realizacji inwestycji wiatrowej określanej jako Klaster, na którą składają się trzy farmy wiatrowe Starza, Rybice i Karnice II o łącznej mocy zainstalowanej 97,17 MW.
Elektrownie wiatrowe powstają w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice w odległości od 3 do 13 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego.
Na farmie Karnice II we wrześniu zakończył się już montaż wszystkich 10 turbin, a obecnie maja trwać prace związane z instalacją wewnętrznego wyposażenia. Zgodnie z harmonogramem turbiny przejdą testy w grudniu tego roku. Na dwóch pozostałych farmach – Rybice i Starza – trwają dostawy i montaż kolejnych turbin.
PGE podawała wcześniej, że na potrzeby projektu powstanie też linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem o długości prawie 30 km, która ma jednocześnie poprawić bezpieczeństwo energetyczne oraz parametry pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.
Prace mają być prowadzone zgodnie z harmonogramem, a uzyskanie pozwolenia na użytkowanie (PnU) dla wszystkich farm planowane jest na koniec I kwartału 2020 r.
PGE prognozuje, że farma wiatrowa Klaster będzie produkować w skali roku około 277 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 130 tys. gospodarstw domowych.
Ponadto realizacja projektu Klaster ma umożliwić uniknięcie emisji na poziomie ok. 215 tys. ton CO2.
Realizacja projektu pozwoli zwiększyć moc zainstalowaną farm wiatrowych Grupy PGE o 18 proc. do blisko 650 MW.
Za produkcję energii odnawialnej w największym państwowym koncernie energetycznym odpowiada spółka PGE Energia Odnawialna.
PGE EO dysponuje14 farmami wiatrowymi o mocy 542,7 MW, 29 elektrowniami wodnymi o mocy 95,8 MW, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o mocy 1,542 GW oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim.
Łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii należących do PGE wynosi ponad 2,181 GW, co stanowi 1/4 całkowitego potencjału OZE w naszym kraju.
Strategia PGE zakłada utrzymanie tego udziału w perspektywie roku 2030.
Przyczynić się ma do tego uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,5 GW, a także budowa morskich farm wiatrowych o mocy 2,545 GW.
Ostatnio PGE ogłosiła, że do kolejnego etapu inwestycji w zakresie budowy morskich farm wiatrowych, czyli negocjacji dokumentów transakcyjnych umowy sprzedaży udziałów i umowy inwestycyjnej, zaprosiła firmę Orsted.
Docelowo PGE zamierza sprzedać po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych tj. Baltica 2 i Baltica 3, w ramach których przygotowywane są projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z partnerem będzie je realizować w formule joint venture.
Jednocześnie kontynuowane mają być prace w obszarze technicznym projektów Baltica 2 i Baltica 3, między innymi pomiary wietrzności, działania w obszarze planistyki, uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozyskania danych geofizycznych. Ogłoszono także postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy wstępnego badania dna morskiego.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.