EBOR pożyczy 250 mln euro na fabrykę baterii pod Wrocławiem
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował o przyznaniu finansowania na budowę jednej z największych na świecie fabryk baterii do samochodów elektrycznych, która powstanie koło stolicy Dolnego Śląska.
EBOR poinformował o przyznaniu długoterminowej pożyczki w wysokości 250 mln euro koreańskiemu producentowi baterii litowo-jonowych LG Chem, który wykorzysta ją do sfinansowania budowy wielkiej fabryki baterii, która powstaje w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem.
Koreańczycy już produkują na Dolnym Śląsku baterie, które trafiają do europejskich koncernów motoryzacyjnych. Jak podkreśla EBOR to pierwsza w Europie, w pełni zintegrowana fabryka baterii – wytwarzająca elektrody, ogniwa, moduły i całe zestawy baterii.
Natomiast po rozbudowie, która ma się zakończyć w 2022 roku, LG Chem ma produkować pod Wrocławiem w skali roku baterie o pojemności sięgającej 65-70 GWh. Tyle powinno wystarczyć do wyposażenia około 1 mln samochodów elektrycznych rocznie.
Cała inwestycja LG Chem w Biskupicach Podgórnych ma kosztować w sumie 2,8 mld euro.
Ponadto rozważana przez Koreańczyków ma być budowa kolejnej fabryki w naszym kraju. Brana miała być pod uwagę m.in. lokalizacja pod Opolem.
LG Chem prognozuje, że udział samochodów elektrycznych w ogólnej sprzedaży aut wzrośnie z obecnego poziomu około 3 proc. do 15 proc. – z około 2,4 mln do ok. 13,2 mln w roku 2024.
W tym czasie według koreańskiego koncernu koszt baterii litowo-jonowych ma spaść z poziomu około 200 dolarów/kWh notowanego w roku 2015 do około 100 dolarów/kWh w roku 2025.
Komisja Europejska szacuje, że w roku 2025 wartość rynku baterii może sięgać 250 mld euro rocznie i wielkością powinien od odpowiadać gospodarce Danii. Natomiast generowany w Europie popyt na baterie powinien wynieść wówczas 200 GWh, a globalnie 600 GWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.