Polska Grupa Biogazowa wykorzysta odpady z warszawskiego ZOO

Polska Grupa Biogazowa wykorzysta odpady z warszawskiego ZOO
Polska Grupa Biogazowa

Czołowy deweloper biogazowni rolniczych rozpoczął współpracę z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie. Odpady odbierane z warszawskiego ZOO zostaną wykorzystane jako substrat w jego biogazowniach.

W skali roku Polska Grupa Biogazowa ma odbierać z ZOO w Warszawie blisko 800 ton odpadów biodegradowalnych, takich jak odchody zwierzęce czy resztki pokarmów.

Cykliczne odbiory zapewniane przez PGB rozwiążą problem składowania i zapewnią odpowiednią utylizację odpadów powstających w ogrodzie zoologicznym.

REKLAMA

Z kolei PGB zyska substrat, który wykorzysta w swoich biogazowniach rolniczych.

Biomasa, po odebraniu z ZOO, zostanie dostarczona do instalacji biogazowych, gdzie będzie przetwarzana w procesie fermentacji beztlenowej w biogaz rolniczy, z którego wytworzona zostanie energia elektryczna i ciepło.

Polska Grupa Biogazowa aktualnie posiada siedem biogazowni rolniczych, które posiadają status operacyjny, a także rozwija kilkadziesiąt projektów.

REKLAMA

W sierpniu rozpoczęto budowę ósmej biogazowni rolniczej PGB. Instalacja o mocy elektrycznej 0,999 MW i mocy cieplnej 1,136 MWt jest realizowana przy dofinansowaniu ze środków unijnych w miejscowości Falknowo, w gminie Susz w woj. warmińsko-mazurskim.

Kontrakt na realizację tej biogazowni pozyskała MDI Energia SA. Na zamówieniu spółka ma zarobić 15,03 mln zł netto, a na realizację będzie mieć osiem miesięcy. Zakończenie budowy i oddanie do eksploatacji planowane jest na drugi kwartał przyszłego roku. 

Biogazownia w Falknowie to jedna ze złożonych skutecznie ofert PGB w aukcji dla biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w ubiegłym roku.

W sumie PGB złożyła 19 z 29 zwycięskich ofert w aukcji dla biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

Średnia cena ważona ze wszystkich wygranych ofert w tej aukcji wyniosła 565,18 zł/MWh. Sprzedano w sumie ponad 3,489 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 1,972 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.