Energia wiatrowa zasili browary. Pierwsza taka umowa na polskim rynku OZE

Energia wiatrowa zasili browary. Pierwsza taka umowa na polskim rynku OZE
Innogy

Innogy Renewables i Kompania Piwowarska SA podpisały dziś kontrakt na zakup energii z farmy wiatrowej, która zostanie dodatkowo rozbudowana, aby spełnić warunki umowy. Tym samym jest to pierwsza w Polsce umowa podpisana na dostawę energii z planowanej farmy wiatrowej, która powstanie bez udziału dotacji czy rządowych gwarancji odkupu energii.  

Trzy kluczowe polskie browary Kompanii Piwowarskiej – Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolskie w Poznaniu – będą działały w oparciu o wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie wiatrowe powstałe w wyniku rozbudowy farmy wiatrowej w Nowym Stawie, która należy do Innogy Renewables Polska.

Innogy Renewables Polska podkreśla, że umowa PPA zawarta z Kompanią Piwowarską to pierwsza w Polsce umowa na zakup energii pochodzącej z farmy wiatrowej, której rozbudowa nie będzie dotowana finansowaniem publicznym.

REKLAMA

 Umowa pomiędzy Innogy a Kompanią Piwowarską to przełom na polskim rynku. Pierwszy raz na taką skalę produkcja będzie zasilana energią z farmy wiatrowej. To najlepszy dowód na to, że przemysł wkracza na zieloną drogę i nie musi już być oparty na konwencjonalnych źródłach energii. Firmy mogą podejmować komercyjne przedsięwzięcia, które nie tylko spełniają cele biznesowe, ale również wspierają ochronę środowiska. Transakcja pozwoli nam na rozbudowę farmy wiatrowej w Nowym Stawie, dzięki czemu już w 2021 roku pokryjemy całkowite zapotrzebowanie energetyczne zakładów Kompanii – komentuje Robert Macias, członek zarządu Innogy Renewables Polska.

Długoterminowy kontrakt został zawarty na 10 lat i będzie realizowany od 2020 do 2029 roku. Od przyszłego roku farma wiatrowa w Nowym Stawie o mocy 73 MW, znajdująca się w okolicach Gdańska, będzie dostarczała Kompanii Piwowarskiej 30 GWh energii elektrycznej rocznie.

Planuje się, że od 2021 roku farma wiatrowa pokryje 100 proc. zapotrzebowania polskich browarów Kompanii Piwowarskiej na energię elektryczną.

Osiągnięcie tego celu umożliwi rozbudowa istniejącej farmy wiatrowej o dodatkowe około 11 MW. Od tego momentu Nowy Staw będzie dostarczał do trzech polskich browarów do 80 GWh rocznie.

Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej, podkreśla, że już w 2021 roku browary należące do grupy będą korzystać wyłącznie z energii wiatrowej.

REKLAMA

– Oznacza to, że w porównaniu z 2019 r. będziemy mogli ograniczyć emisję CO2 o 66 proc., a co za tym idzie 7,5 tys. hektarów lasów nie będzie wchłaniać dwutlenku węgla pochodzącego z produkcji piwa w Kompanii Piwowarskiej. W rezultacie, będziemy mogli produkować piwa największej polskiej marki Lech, wykorzystując wyłącznie energię wiatrową. Jeszcze bardziej cieszy mnie to, że zawierana przez nas transakcja daje Innogy podstawy, by inwestować w budowę nowej lądowej farmy wiatrowej, która z jednej strony pozwoli realizować krajowe cele w zakresie wykorzystania energii odnawialnej, a z drugiej umożliwi nam wdrażanie programu Agenda 2030 oraz realizację wizji środowiskowej naszej spółki macierzystej Asahi Group – komentuje Igor Tikhonov.

Kompania Piwowarska spodziewa się, że w 2020 r. około 40 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w należących do niej browarach będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, a do 2021 r. spółka planuje przejść w 100 proc. na OZE.

Innogy posiada w Polsce osiem lądowym farm wiatrowych o mocy ponad 240 MW. Farmy wiatrowe umiejscowione są w czterech regionach Polski – w Nowym Stawie w pobliżu Gdańska, Opalenicy w rejonie Poznania, Krzęcina i Tychowa na terenie Pomorza Zachodniego oraz na obszarze województwa podlaskiego, w okolicach Suwałk, Piecek i Taciewa.

Te farmy wiatrowe są rozliczane w systemie zielonych certyfikatów wygaszonym dla nowych instalacji w połowie 2016 roku.

Innogy jest ponadto w trakcie budowy pierszych od kilku lat na polskim rynku nowych farm wiatrowych, dla których zabezpieczono rządowe gwarancje ceny energii w aukcji przeprowadzonej w listopadzie ubiegłego roku. 

Pierwsza powstanie w Żukowicach na Dolnym Śląsku, a jej moc wyniesie 33 MW, natomiast druga farma wiatrowa o większej mocy 52,2 MW powstanie w Dolicach w woj. zachodniopomorskim.

Innogy Renewables Polska ma ponadto w naszym kraju farmę fotowoltaiczną, która działa w systemie aukcyjnym i której moc wynosi  594 kWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.