Największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna powstanie na morzu

Największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna powstanie na morzu
Kyocera

Rząd Korei Południowej przygotowuje projekt wielkiej pływającej elektrowni fotowoltaicznej, która powstanie u wybrzeży tego kraju. Jej moc ma być niemal dwukrotnie większa od mocy uruchomionej w tym roku największej na świecie elektrowni PV.

Projekt pływającej elektrowni fotowoltaicznej, która ma powstać u wybrzeży Korei Południowej, został ogłoszony przez rząd w Seulu kilka miesięcy temu.

Moc wielkiej elektrowni PV, która powstanie w regionie Saemangeum, ma wynieść aż 2,1 GW, a jej uruchomienie ma przyczynić się do osiągnięcia celów wyznaczonych przez Koreę Płd. w zakresie produkcji energii odnawialnej.

REKLAMA

Inwestycja będzie prowadzona przez firmę Korea Hydro & Nuclear Power należącą do koreańskiego państwowego koncernu energetycznego Korea Electric Power Corporation.

Całkowity koszt oszacowano na 4,6 bln KRW, czyli około 3,96 mld USD.

Budowa wielkiej elektrowni fotowoltaicznej u wybrzeży Korei Południowej ma się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku, po uzyskanie niezbędnych zgód.

Teraz wykonano duży krok w kierunku uruchomienia budowy, uzyskując zgody koreańskiego ministerstwa obrony, co nie wydawało się pewne z uwagi na bliskie sąsiedztwo bazy amerykańskiego lotnictwa wojskowego.

Dla rządu Korei Południowej projekt wielkiej, przybrzeżnej elektrowni fotowoltaicznej to element strategii mającej na celu zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym do 20 proc. do roku 2030 oraz 35 proc. do roku 2040, podczas gdy obecnie udział OZE w koreańskim miksie energii elektrycznej wynosi zaledwie około 8 proc.

Koreańskie władze informowały wcześniej o planie uruchomienia do końca przyszłej dekady elektrowni PV o łącznej mocy 30,8 GW w stosunku do potencjału rzędu 9,5 GW zbudowanego do połowy tego roku.  

Pod koniec ubiegłego roku koreański prezydent Moon Jae-in ogłosił ponadto plany budowy w regionie Saemangeum jeszcze większej, gruntowej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 3 GW, która miałaby zostać ukończona w roku 2022.

REKLAMA

Obecnie największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna została uruchomiona w tym roku w Abu Dhabi. Wielka elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,177 GW składa się z 3,2 mln paneli fotowoltaicznych, które umieszczono na powierzchni 8 km2.

Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum utworzone przez japońskie Marubeni oraz chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, a także przez lokalny, rządowy koncern Abu Dhabi Water and Electricity Authority (ADWEA), który posiada 60 proc. Pozostałe 40 proc. dzielą Marubeni i JinkoSolar.

Energię z największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej po cenie zagwarantowanej w aukcji będzie kupować przez 25 lat lokalny operator Abu Dhabi Water & Electricity Company, który należy do ADWEA. Zakontraktowana stawka za energię wynosi zaledwie 0,0242 USD/kWh, czyli około 0,1 PLN/kWh.

Obecnie trwa już także budowa jeszcze większej farmy fotowoltaicznej, która powstaje w Egipcie i której całkowita moc ma wynieść docelowo nawet 1,8 GW.

Z kolei największa na świecie pływająca elektrownia PV znajduje się w Chinach. Jej moc wynosi 70 MW, a w trakcie budowy jest tam jeszcze większa instalacja o mocy 150 MW.

Największa pływająca elektrownia fotowoltaiczna w Korei Południowej posiada moc 18 MW, a w przyszłym roku zostanie tam uruchomiona pływająca farma PV, której moc sięgnie 25 MW.

Budowa elektrowni fotowoltaicznych na akwenach wodnych to zwłaszcza rozwiązanie dla krajów posiadających ograniczoną podaż gruntów, które można wykorzystać pod fotowoltaikę.

Dodatkowo umiejscowienie fotowoltaiki na wodzie oznacza wyższe uzyski energii niż w przypadku instalacji stawianych na gruncie. ABB oszacowało, że instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować o 1/10 energii więcej niż instalacje umieszczone na gruncie dzięki lepszemu chłodzeniu paneli.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.