EDPR i Shell zbudują wielką farmę wiatrową

Działający m.in. na polskim rynku lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, portugalski koncern EDP Renewables zbuduje kolejną farmę wiatrową na morzu – tym razem we współpracy ze spółką z grupy paliwowej Shell.
Mayflower Wind Energy LLC (Mayflower Wind) – joint venture firm Shell New Energies US LLC (Shell) i EDPR Offshore North America LLC (EDPR) – zostało wybrane przez władze Massachusetts jako dostawca energii pochodzącej z odnawialnych źródeł dla odbiorców z tego stanu, którą wyprodukuje morska farma wiatrowa o mocy 804 MW, mająca dostarczyć energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 500 tys. gospodarstw domowych.
Mayflower Wind zakłada, że wielka morska farma wiatrowa zostanie uruchomiona w 2025 roku i będzie zlokalizowana około 20 mil na południe od wyspy Nantucket.
Jak podaje EDPR, cena, po której będzie sprzedawana energia, będzie niższa od ceny referencyjnej wynoszącej 84,23 USD/MWh (ok. 321,5 PLN/MWh), a w całym okresie obowiązywania kontraktu ma on przełożyć się na oszczędności sięgające 3,7 mld dolarów.
Ponadto EDPR wskazuje, że dzięki inwestycji w stanie Massachusetts powstanie około 10 tys. miejsc pracy.
Utworzona przez EDPR i Shell spółka ubiega się obecnie o podobny kontrakt na sprzedaż energii z morskich farm wiatrowych, które mają powstać u wybrzeży stanu Connecticut.
Zgłoszono projekty dwóch morskich farm wiatrowych o mocy 804 MW i 408 MW.
Wiadomo, że w postępowaniu prowadzonym przez władze stanu Connecticut projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy 304 MW zgłosił też inny europejski koncern energetyczny – duński Orsted, który ubiega się o kontrakty na sprzedaż energii z morskich wiatraków mających również powstać u wybrzeży Massachusetts. W tym przypadku Duńczycy współpracują z deweloperem Eversource i zgłosili dwa projekty o mocy 800 MW i 400 MW.
EDPR to jeden z największych na świecie inwestorów w energetyce wiatrowej. Największym projektem z udziałem portugalskiego koncernu jest morska farma wiatrowa Moray East, którą EDPR zbuduje u wybrzeży Wielkiej Brytanii we współpracy z francuskim koncernem energetycznym Engie.
Realizacja farmy wiatrowej Moray East o docelowej mocy 950 MW to efekt wygranej w aukcji dla offshore przeprowadzonej w 2017 r. Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh i gwarancję takiej ceny przyznano dla tej inwestycji na 15 lat.
EDPR to już teraz jeden z największych producentów energii wiatrowej w Polsce. W naszym kraju posiada farmy wiatrowe o łącznej mocy 418 MW, a w przyszłym miesiącu ma rozpocząć budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej w systemie aukcyjnym – dzięki zagwarantowaniu sobie publicznych gwarancji sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r. Chodzi o farmę wiatrową o mocy 38 MW, która ma powstać na terenie gminy Korsze.
Ponadto w tym roku EDPR zakupił koncesje dla zlokalizowanych w polskiej części Morza Bałtyckiego projektów morskich farm wiatrowych, z których moc każdego wynosi 200 MW. Sprzedającym miała być belgijska firma Deme.
Natomiast partner EDPR w projekcie realizowanym w Massachusetts – koncern paliwowy Shell –jest współwłaścicielem zbudowanej kilka lat temu morskiej farmy wiatrowej Egmond aan Zee, która działa na holenderskich wodach terytorialnych i która składa się z 36 elektrowni wiatrowych Vestas, z których moc każdej wynosi 3 MW. Shell ma w tym projekcie 50 proc. udziałów, a pozostałe 50 proc. udziałów w pierwszej holenderskiej farmie wiatrowej na morzu posiada szwedzki koncern energetyczny Vattenfall.
Ponadto Shell uczestniczy w konsorcjum, które wygrało aukcję na budowę innej farmy wiatrowej, która ma powstać u wybrzeży Holandii.
W aukcji zorganizowanej w 2016 roku, w której wybrano inwestora mającego zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW w strefach Borssele III i IV, najniższą cenę za energię zaproponowało konsorcjum firm z udziałem Shell, Van Oord, Eneco i Mitsubishi/DGE.
Górną cenę za energię, której nie mogli przekroczyć inwestorzy składający swoje oferty, ustalono na 119,75 EUR/MWh. Tymczasem cena zaproponowana przez konsorcjum z udziałem Shella wyniosła 54,5 EUR/MWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.