Które banki wejdą do programu Czyste Powietrze?

Które banki wejdą do programu Czyste Powietrze?
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Na zainteresowanie przynajmniej kilku banków może liczyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który liczy, że dzięki ich zaangażowaniu uda się ułatwić składanie wniosków i przyspieszyć wydatkowanie środków z rządowego programu walki ze smogiem pt. Czyste Powietrze.

W ciągu pierwszego roku obowiązywania programu Czyste Powietrze wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przyjęły blisko 80 tysięcy wniosków, co przełożyło się na 43 tys. podjętych decyzji o przyznaniu finansowania, z czego podpisano ponad 30 tys. umów.

Natomiast deklarowany przez NFOŚiGW cel to doprowadzenie do kilkuset tysięcy inwestycji rocznie oraz uruchomienie większych zasobów finansowych poprzez tzw. lewarowanie instrumentów publicznych akcją kredytową sektora bankowego, tak aby osiągnąć roczne wolumeny nakładów inwestycyjnych w obszarze poprawy efektywności sektora mieszkaniowego w Polsce na poziomie 8-12 mld zł.

REKLAMA

Koncepcja przygotowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada, że banki uruchomią linie kredytowe na inwestycje związane z termomodernizacją domów jednorodzinnych połączoną z wymianą przestarzałych kotłów na paliwa stałe, a gospodarstwa domowe będą zaciągały kredyty w bankach, które zostaną przeznaczone na finansowanie pomostowe odpisów od podstawy opodatkowania PIT lub dotacji z programu Czyste Powietrze, a także na pokrycie udziału własnego.

Równolegle banki mogłyby uruchomić platformę bankowości elektronicznej do przygotowywania i składania wniosków w ramach programu Czyste Powietrze – analogicznie jak w programie 500+. NFOŚIGW zaznaczał, że z punktu widzenia biznesowego takie narzędzie zwiększa szansę na to, że klienci danego banku zaciągną kredyt uzupełniający montaż finansowy projektu dofinansowywanego ze środków publicznych.

Wnioski o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze miałyby trafiać z banków do wskazanych jednostek sektora publicznego i tam byłyby rozpatrywane dla potrzeb udzielenia, a następnie rozliczenia udzielonego wsparcia publicznego.

Instytucje publiczne miałyby udostępniać sektorowi bankowemu na bieżąco interpretacje przepisów podatkowych oraz postanowień programu Czyste Powietrze, jak również podejmować będą konstruktywny dialog dotyczący konieczności modyfikacji obowiązujących regulacji podatkowych bądź też postanowień programu Czyste Powietrze.

Jak na propozycje sformułowane przez NFOŚiGW zareagował sektor bankowy? Zaproszenie do konsultacji w tej sprawie przyjęło kilka banków – w tym Alior Bank, BNP Paribas, Bank Ochrony Środowiska, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Teraz kluczową sprawą jest wypracowanie optymalnego modelu współpracy.

Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, podkreśla, że banki, które reprezentuje ZBP, są otwarte na zaangażowanie się w program Czyste Powietrze.

REKLAMA

Prezes ZBP wskazuje w tym kontekście na różne modele współpracy, na które wskazują poszczególne banki. Możliwy wariant to udział w formule pośrednika finansowego operującego kredytem z częściową spłatą kapitału i odsetek.

Taki model współpracy banków i NFOŚiGW funkcjonował już w realizowanym kilka lat temu programie dopłat do kredytów na kolektory słoneczne.

Natomiast niektóre banki mają być otwarte także na inne modele współpracy, w tym na model „one stop shop”.

Związek Banków Polskich wskazuje przy tym na możliwe rozszerzenie programu o instrumenty oferowane przez banki, takie jak np. gwarancje i poręczenia kredytowe czy promesy dotacji.

ZBP proponuje też umożliwienie pozyskania dotacji już po rozpoczęciu inwestycji, co zwiększyłoby zasięg programu.

Jeśli natomiast chodzi o postulowany przez NFOŚiGW elektroniczny kanał składania wniosków, ZBP opowiada się za stworzeniem jednolitego mechanizmu przekierowującego klienta uwierzytelnionego w bankowości elektronicznej do zewnętrznego portalu nadzorowanego przez Fundusz, w którym będzie można wypełnić uproszczony wniosek.

Do konsultacji przystąpił też Krajowy Związek Banków Spółdzielczych. Zaangażowanie takich banków było wcześniej kluczowe dla uruchomienia programu dopłat do kredytów na kolektory, który był realizowany przez NFOŚiGW w latach 2010-14.

Udział banków spółdzielczych może okazać się kluczowy także dla realizacji programu Czyste Powietrze, to bowiem w sumie 504 instytucje działające na terenie całego kraju, w tym na terenach gorzej zurbanizowanych, charakteryzujących się dużym stopniem zabudowy indywidualnej.

Prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Krystyna Majerczyk-Żabówka, podkreśla w piśmie skierowanym do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego, że należy wyjaśnić m.in. na jakich warunkach jest możliwa spłata części kredytu ze środków uzyskanych w ramach termomodemizacyjnej ulgi podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych, a także jakie są wymagania techniczne i technologiczne wobec inwestorów, warunkujące ulgi podatkowe lub dotacje.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.