Niższy VAT na domowe mikroinstalacje do podpisu prezydenta
Wczoraj wieczorem Sejm przyjął poprawki do ustawy „antykopciuchowej”, do której dopisano regulacje zakładające obniżenie podatku VAT na montaż mikroinstalacji OZE na przydomowym gruncie czy budynkach gospodarczych. Nowe przepisy mogą wejść w życie w ciągu najbliższych tygodni.
Przyjęta wcześniej przez Sejm nowelizacja Prawa ochrony środowiska pod koniec ubiegłego miesiąca została przyjęta przez Senat, który wprowadził jednak kilka poprawek. W efekcie ustawa wróciła do Sejmu, a rozpatrzeniem senackich poprawek zajęli się w wczoraj posłowie podczas ostatniego posiedzenia kończącej się kadencji Sejmu.
Posłowie przyjęli senackie poprawki, co oznacza, że ustawa wychodzi z parlamentu i trafi teraz do Kancelarii Prezydenta RP.
Po podpisaniu przez prezydenta nowelizacja zostanie skierowana do publikacji w Dzienniku Ustawa i wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.
Jeden z autorów regulacji wpisanych do najnowszej nowelizacji Prawa ochrony środowiska, Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ocenił na Twitterze, że nowe przepisy mogą wejść w życie w ciągu około czterech tygodni.
Nie tylko niższy VAT
Nowe przepisy oznaczają, że właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni do 300 m2 będą mogli wykonać instalację PV czy pomp ciepła opodatkowaną stawką VAT 8 proc. – już nie tylko na domowym dachu, ale także w dowolnym miejscu na terenie swoich posesji, o ile ta instalacja będzie funkcjonalnie związana z domem jednorodzinnym.
Wprowadzona regulacja zakłada zmianę ustawy o podatku VAT, w art. 41 ust. 12a, który ma otrzymać brzmienie:
„Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich część (…) a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (z późniejszymi zmianami), funkcjonalnie z nimi związaną”.
Oprócz zapisów dotyczących niższej stawki VAT na domowe instalacje OZE przeprocedowana w parlamencie nowelizacja Prawa ochrony środowiska ma na celu wyeliminowanie z obrotu pieców na paliwa stałe niespełniających norm emisyjnych.
Od połowy 2018 r. obowiązuje już rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które w lutym zostało dodatkowo uszczelnione w drodze nowelizacji. Zgodnie z obowiązującym prawem, od połowy ubiegłego roku w naszym kraju nie można sprzedawać kotłów o klasie niższej od piątej.
Nowelizacja wprowadza także obowiązek przyłączenia domów do sieci ciepłowniczej w przypadku występowania technicznych i ekonomicznych możliwości – o ile dany dom nie korzysta już z bezemisyjnego źródła ciepła – np. ogrzewania elektrycznego czy pompy ciepła.
W Prawie energetycznym zostało wcześniej wprowadzone obligo podłączenia się do sieci ciepłowniczej, ale tylko w przypadku efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych, co w praktyce eliminowało z obliga w większości systemy ciepłownicze mniejszych miejscowości.
Przyjęta przez parlament nowelizacja potwierdza ponadto zwolnienie z podatku dochodowego dotacji przyznawanych osobom fizycznym z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – takich jak program dotacji na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.