Koło Berlina powstanie wielka elektrownia fotowoltaiczna bez subsydiów

Koło Berlina powstanie wielka elektrownia fotowoltaiczna bez subsydiów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W Brandenburgii, w odległości około 50 km od granicy z Polską, powstanie wielka, niesubsydiowana elektrownia fotowoltaiczna o mocy 180 MW. Jej moc ma być większa o 5 MW od obecnie największej w Europie elektrowni fotowoltaicznej, która produkuje energię bez dopłat czy rządowych gwarancji sprzedaży energii.

W lutym br. plany budowy w Niemczech ogromnej elektrowni fotowoltaicznej bez subsydiów ogłosił koncern energetyczny ENBW.

Niemiecka grupa informowała o planie budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy aż 175 MW. Inwestycja jest planowana na terenie 164 hektarów w pobliżu miasta Werneuchen, na północny wschód od Berlina, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Barnim. 

REKLAMA

– W ostatnich latach obserwujemy znaczący rozwój technologii solarnych. Dzięki postępowi technologicznemu koszt budowy farm fotowoltaicznych spadł w ciągu ostatnich 10 lat w Niemczech nawet o 90 proc. Dlatego dzisiaj koszty energii słonecznej są przynajmniej równe z kosztami innych technologii, co pokazują wyniki ostatnich aukcji – komentował Dirk Güsewell odpowiedzialny w ENBW za rozwój inwestycji w zakresie wytwarzania energii.

Teraz EnBW poinformował o podjęciu decyzji inwestycyjnej i planowanym rozpoczęciu budowy z początkiem przyszłego roku.

Niemiecka grupa energetyczna podaje jednak teraz, że moc wielkiej farmy fotowoltaicznej ma być o 5 MW większa i wyniesie 180 MW.

Wielki park fotowoltaiczny Weesow-Willmersdorf, na który złoży się w sumie około 465 tys. modułów fotowoltaicznych, ma wejść w fazę operacyjną jeszcze przed końcem przyszłego roku.

REKLAMA

W komentarzu na temat tej inwestycji EnBW wskazuje, że swoją pierwszą inwestycję poza systemem wsparcia dla OZE może zrealizować dzięki spadkowi kosztów inwestycji w fotowoltaice, a także dzięki osiągniętemu efektowi skali, który dodatkowo wpłynie na obniżenie kosztu wytwarzania energii.

Dr Hans-Josef Zimmer, CTO niemieckiego koncernu, podkreśla, że w Niemczech możliwa jest realizacja podobnych inwestycji bez korzystania z subsydiów, jednak jego zdaniem kluczowe jest zachowanie pierwszeństwa w dostępie do sieci energii odnawialnej.

EnBW rozwija portfel projektów PV na łączną moc 800 MW, z czego część inwestycji o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 10 MW zrealizuje w niemieckim systemie aukcyjnym.  

Status operacyjny osiągnęły należące do niemieckiej grupy elektrownie PV o łącznej mocy około 100 MW, a 25 MW ma być w trakcie budowy i dla tych projektów EnBW posiada gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Obecnie największa w Europie niesubsydiowana elektrownia fotowoltaiczna została uruchomiona pod koniec ubiegłego roku w pobliżu Sewilli przez niemieckiego dewelopera Baywa. Całą energię, około 300 GWh rocznie, będzie przez 15 lat kupować na podstawie umowy PPA norweska grupa energetyczna Statkraft.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.