SPE: polska branża fotowoltaiczna może wejść w projekt Silver Frog

SPE: polska branża fotowoltaiczna może wejść w projekt Silver Frog
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe forsuje realizację projektu Silver Frog mającego na celu reaktywację unijnej produkcji ogniw i modułów PV, które mogłyby znaleźć zastosowanie w ogromnych elektrowniach wytwarzających energię zamienianą następnie w „zielony” wodór.

Podczas odbywającego się w Warszawie I Kongresu Energetyki Słonecznej szefowa europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, Walburga Hemetsberger, przybliżyła założenia wielkiego projektu, który ma skutkować uruchomieniem wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru, wytwarzanego z nadwyżek energii elektrycznej pochodzącej z wielkich farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Powstający z energii odnawialnej wodór byłby przesyłany m.in. do europejskich fabryk, umożliwiając dekarbonizację unijnego przemysłu.

REKLAMA

Plan to produkcja 800 tys. ton zielonego wodoru w okresie 8 lat, co przełożyłoby się na redukcję emisji CO2 szacowaną w skali roku na 8 mln ton. To stanowiłoby około 0,6 proc. obecnych unijnych emisji, a całe przedsięwzięcie miałoby skutkować utworzeniem przynajmniej 6 tys. miejsc pracy.

Elementem unijnego projektu o nazwie Silver Frog ma być reaktywacja w Europie gigawatowej produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych. Plan to uruchomienie fabryk produkujących w sumie 2 GW ogniw i modułów PV rocznie.

Taką samą moc miałyby posiadać produkowane w UE w skali roku elektrolizery, a osiągnięcie takiej skali pozwoliłoby zbić koszty produkcji wodoru wykorzystywanego przez unijny przemysł.

Europejski przemysł fotowoltaiczny stracił w ubiegłym roku swojego największego producenta ogniw i modułów PV, niemieckiego SolarWorld, w którego fabrykach powstawały ogniwa i moduły PV o mocy liczonej w gigawatach.

REKLAMA

Jednak zdaniem SolarPower Europe – mimo odnotowanego dalszego spadku cen modułów PV, a także mimo zniesienia karnych ceł na import chińskich modułów do UE – europejski przemysł fotowoltaiczny ma szanse na konkurowanie z producentami modułów z Chin, a budowie europejskiego potencjału PV ma służyć projekt Silver Frog.

Jak mówiła wczoraj w Warszawie Walburga Hemetsberger, szefowa SPE, część linii produkcyjnych mogłaby powstać także w naszym kraju.

Co ważne, przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu Silver Frog mają zostać wyjęte z ograniczeń związanych z pomocą publiczną.

Na razie w projekt Silver Frog zaangażowały się podmioty z kilku państw Unii Europejskiej, jednak nie ma wśród nich przedstawiciela Polski. Szefowa SolarPower Europe zachęcała jednak do zaangażowania się w ten projekt przez podmioty z naszego kraju, oceniając, że w Polsce mogłyby powstać linie do produkcji modułów PV.

Wiadomo, że linie produkcyjne w projekcie Silver Frog miałby zapewnić szwajcarski Meyer Burger, z którego technologii już korzystają polscy producenci modułów PV.

Póki co w projekt Silver Frog zaangażował się węgierski producent modułów fotowoltaicznych EcoSolifer, który w ubiegłym roku zapowiedział uruchomienie na Węgrzech produkcji dwustronnych ogniw w technologii heterojunction o sprawności na przedniej stronie sięgającej 23,5 proc., a w późniejszym okresie mającej przekraczać 25 proc. Miałoby to umożliwić osiągnięcie sprawności na poziomie modułów wynoszącej około 22 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.