Putin zwolnił prosumentów z podatku
W ubiegłym tygodniu rosyjska Duma przegłosowała przygotowaną przez Kreml regulację umożliwiającą zwolnienie prosumentów sprzedających nadwyżki energii do sieci z podatku dochodowego.
Zgodnie z decyzją rosyjskich władz prosumenci posiadający mikroinstalacje OZE zostaną zwolnieni z opodatkowania podatkiem dochodowym w zakresie sprzedaży nieskonsumowanych nadwyżek wytwarzanej energii elektrycznej.
Warunek to podleganie pod ustawową definicję mikrogeneracji, która obejmuje prosumentów posiadających odnawialne źródła energii o mocy nieprzekraczającej 15 kW, którzy wytwarzają energię na własny użytek i którzy mają zyskać możliwość sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek.
Jak podkreślają rosyjskie władze, prawo zakładające możliwość sprzedaży nadwyżek energii miało ułatwić rozwój rozproszonej energetyki zwłaszcza w odległych, gorzej zelektryfikowanych obszarach kraju, w których wytwarzanie bazuje w dużej mierze na szkodliwych dla środowiska i drogich w użytkowaniu generatorach diesla.
Zgodnie z decyzją Dumy, zwolnienie z PIT w zakresie mikrogeneracji ma obowiązywać do końca 2028 r.
Rosyjskie władze sygnalizują ponadto objęcie w przyszłości wsparciem instalacji o mocy przekraczającej 15 kW i mogącej sięgać 100 kW.
Obecnie udział OZE w rosyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej, z wyjątkiem elektrowni wodnych, nie przekracza jeszcze 1 proc. Wyznaczony przez Kreml cel to zwiększenie tego udziału do 2,4 proc. do roku 2024.
Osiągnięcie takiego poziomu ma być możliwe dzięki wdrażanemu od kilku lat temu systemowi aukcyjnemu, w którym już teraz powstają w Rosji farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o mocach liczonych w setkach MW.
Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej, potencjał odnawialnych źródeł energii w Rosji na koniec 2018 roku sięgał 54,7 GW, a całkowita produkcja energii odnawialnej w ubiegłym roku miała wynieść 185,8 TWh. Ten wynik to jednak niemal w całości efekt wytwarzania energii w rosyjskich elektrowniach wodnych.
Łączna moc rosyjskich elektrowni wiatrowych na koniec 2018 r. wynosiła 102 MW, a moc elektrowni fotowoltaicznych sięgała 584 MW i wzrosła w ciągu ubiegłego roku o 310 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.