SIG wchodzi z energią z fotowoltaiki na rynek umów CPPA

SIG wchodzi z energią z fotowoltaiki na rynek umów CPPA
Rafał Rzeszotarski, Sun Investment Group

Sun Investment Group, deweloper farm fotowoltaicznych i jeden z największych beneficjentów dotychczasowych aukcji, chce sprzedawać energię ze swoich elektrowni fotowoltaicznych także poza systemem aukcyjnym.

Spółka Sun Investment Group wchodzi na rynek indywidualnych korporacyjnych umów zakupu energii elektrycznej (Corporate Power Purchase Agreements, CPPA).

SIG ma oferować rozwiązania dopasowane do potrzeb energetycznych klienta, maksymalizując możliwości zastosowania i finansowanie instalacji fotowoltaicznych dla klientów korporacyjnych.

REKLAMA

Jak ma działać wdrażany przez dewelopera wywodzącego się z Litwy model biznesowy bazujący na umowa CPPA?

Sun Investment Group oraz klient korporacyjny mają nawiązywać współpracę przy budowie nowych elektrowni PV. Przy tym SIG ma oferować planowanie, instalację oraz obsługę elektrowni PV, a klient zapewni jedynie miejsce pod instalację i będzie kupować wytwarzaną w ten sposób energię.

Spółka chce oferować rozwiązanie bazujące na komercyjnych umowach PPA przede wszystkim na swoich podstawowych rynkach w Polsce i krajach bałtyckich.

– Wierzymy, że umowy CPPA będą atrakcyjne dla firm, które chcą poprawić swoje oddziaływanie na środowisko oraz wizerunek. Dodatkowo umowy te mogą potencjalnie znacząco obniżyć koszty energii w firmie – komentuje Rafał Rzeszotarski, dyrektor generalny SIG.

W Europie Zachodniej bycie społecznie i ekologicznie odpowiedzialną firmą nie jest już opcjonalne. To tylko kwestia czasu, aż stanie się to oficjalnym ogólnoeuropejskim wymogiem – dodaje przedstawiciel SIG.  

Jak tłumaczy Rzeszotarski, nowy produkt CPPA wyróżnia się przede wszystkim jako rozwiązanie, które pozostaje całkowicie poza bilansem partnera korporacyjnego. Ma to oznaczać, że z perspektywy księgowości inwestycja partnera stanie się natychmiast rentowna.

SIG ma pokrywać wszystkie koszty w trakcie i po zakończeniu prac rozwojowych, w tym koszty wszelkich usług eksploatacyjnych i konserwacyjnych, jak również zaoferuje wsparcie techniczne i prawne na wszystkich etapach korzystania z systemu fotowoltaicznego.

REKLAMA

W zamian firmy angażujące się w umowy CPPA mają zgadzać się na zakup całej wytworzonej energii na okres od 10 lat nawet do 25 lat. Cena energii ma być niższa od rynkowej.

– Ze realizowanych już projektów wiemy, że nawet najbardziej wymagający klienci mogą oczekiwać zaspokojenia co najmniej 5 proc. ich zapotrzebowania na energię. Mamy jednak już do czynienia ze wskaźnikami sięgającymi 20 proc. Firmy naprawdę nie mają żadnego powodu, aby nie uczestniczyć w umowach CPPA. W każdym przypadku poprawi się zarówno ich oddziaływanie na środowisko, jak i bezpieczeństwo finansowe – ocenia Rafał Rzeszotarski.

Sun Investment Group to obecnie jeden z najaktywniejszych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych na polskim rynku.

Litewska firma skupia się na inwestycjach w projekty farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, z których energię oferowano z powodzeniem w dotychczasowych aukcjach.

W ten sposób SIG zyskiwał dla swoich projektów 15-letnie gwarancje sprzedaży energii po cenach zaoferowanych w aukcjach i mających dodatkowo podlegać co roku indeksacji o inflację.

Jak podaje SIG, spółka ma już na koncie uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 84 MW, co czyni wywodzącą się z Litwy firmę jednym z największych beneficjentów systemu aukcyjnego.

Cześć uruchomionych w naszym kraju farm fotowoltaicznych – łącznie 42,37 MW – Litwini sprzedali niedawno szkockiemu funduszowi inwestycyjnemu Aberdeen Standard Investments.

Co więcej, SIG ma się szykować na kolejne aukcje. W tym celu zabezpieczył już prawa do budowy farm fotowoltaicznych o łącznej 150 MW, a firma deklaruje poszukiwania kolejnych projektów farm PV o jednostkowej mocy do 1 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.