Klastrowa sieć obsłuży największy w kraju kompleks farm PV

Wczoraj w Ręczynie pod Bogatynią na Dolnym Śląsku oficjalnie ruszyła budowa systemu sieci dystrybucyjnej dla zespołu elektrowni fotowoltaicznych o docelowej mocy 55 MW, które będą funkcjonować w ramach lokalnego klastra energii.
Inwestorem, który zrealizuje projekt sieci energetycznej, jest Gepol Dystrybucja, natomiast farmy fotowoltaiczne o docelowej mocy aż 55 MW zbuduje spółka OZE Holding. Oba podmioty należą do Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej (ZKlaster).
Inwestycja obejmie budowę inteligentnej sieci dystrybucyjnej SN do wyprowadzenia mocy 55 MW z zespołu elektrowni fotowoltaicznych oraz budowę GPO 20/110 kV wraz z siecią dystrybucyjną 110 kV w celu przyłączenia jednostek generacji OZE o mocy 28 MW.
Oficjalnego uruchomienia budowy klastrowej sieci energetycznej dokonali wczoraj: wiceminister energii Krzysztof Kubów, który opowiada w ME za obszar energetyki odnawialnej, starosta zgorzelecki Artur Bieliński oraz prezes zgorzeleckiego klastra Albert Gryszczuk.
– Od początku z dużym zadowoleniem obserwuję rozwój Klastra Zgorzeleckiego. Jestem pełen uznania dla osiągnieć jego członków. Uważam, że sukces ZKlastrta jest przykładem dla tego typu podmiotów w całym kraju. Z pewnością inwestycja w Ręczynie przyczyni się do osiągnięcia 15 proc. udziału energii z OZE w bilansie krajowym. Życzę dalszego rozwoju i sukcesów. Znając plany prezesa ZKlastra, Alberta Gryszczuka, oraz mając świadomość dotychczasowej skuteczności, jestem pewny powodzenia kolejnych inwestycji – mówił na otwarciu budowy Krzysztof Kubów.
– Nasz region dzięki inwestycji w Ręczynie zyskuje drugie płuco energetyczne. Tym pierwszym jest oczywiście, już od dawna ukształtowana, energetyka konwencjonalna. Liczymy, że Klaster Zgorzelecki będzie przyczyniał się nie tylko do rozwoju dużych farm fotowoltaicznych, ale również mniejszych instalacji np. w okolicznych szkołach – powiedział starosta zgorzelecki Artur Bieliński
Prezes zgorzeleckiego klastra Albert Gryszczuk zapowiada już kolejne inwestycje mogące skutkować uruchomieniem odnawialnych źródeł energii o mocy nawet 500 MW.
– Nasz region zaczyna przechodzić transformację z uzależnienia od energetyki konwencjonalnej, opartej głównie o węgiel brunatny, w kierunku odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Z tego miejsca dziękuję oczywiście wszystkim, którzy do tej pory nam pomagali, ale jednocześnie podkreślam, że przed nami jeszcze dużo pracy – zapewnił Albert Gryszczuk.
Inwestycje spółki Gepol Dystrybucja oraz OZE Holding uzyskały łączne unijne wsparcie w wysokości 34 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Dlaczego ZKlaster zdecydował się na budowę własnej sieci dystrybucyjnej? Więcej na temat tego projektu oraz innych inicjatyw podejmowanych przez zgorzelecki klaster w poniedziałek na portalu Gramwzielone.pl w rozmowie z prezesem klastra Albertem Gryszczukiem.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.