PAS: fatalne wykonanie programu Czyste Powietrze

PAS: fatalne wykonanie programu Czyste Powietrze

Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOSiGW Piotra Woźnego list z apelem o zreformowanie programu i propozycjami zmian. PAS apeluje ponadto o ograniczenie ulgi termomodernizacyjnej i dopłat na fotowoltaikę w programie Mój Prąd tylko do osób, które wymienią źródło ogrzewania na ekologiczne.

Polski Alarm Smogowy wskazuje, że w pierwszym roku działania programu Czyste Powietrze zrealizowano niecały 1 proc. założonego, wieloletniego celu ocieplenia domów jednorodzinnych, a dotychczasowe słabe wyniki programu mają być rezultatem błędów popełnionych przy tworzeniu programu, na które wskazywał PAS, ale także eksperci Komisji Europejskiej.

Roczny plan 300 tys. inwestycji wykonano zaledwie w ok. 7 proc. – wylicza Polski Alarm Smogowy.

REKLAMA

Aktywiści Alarmu oceniają, że pogram realizowany przez szesnaście wojewódzkich funduszy ochrony środowiska jest niewydolny, a urzędnicy nie są w stanie analizować i akceptować dziesiątków tysięcy napływających wniosków.

Blokady w urzędach mają sprawiać, że na rozpatrzenie wniosku czeka się w wielomiesięcznych kolejkach – rekordziści oczekują już ponad 200 dni roboczych, a dodatkową barierą jest skomplikowana procedura wypełniania wniosków.

Polski Alarm Smogowy wystosował do nowego prezesa NFOSiGW Piotra Woźnego list z apelem o zreformowanie programu.

PAS wnioskuje o uproszczenie wniosków aplikacyjnych, stworzenie listy produktów i urządzeń kwalifikujących się do programu, skrócenie czasu oceny wniosków oraz stworzenie szerokiej sieci dystrybucji – miejsc, w których można złożyć wniosek o dotację i podpisać umowę –  obejmujących banki, gminy i zakłady energetyczne.

Alarm proponuje też zmiany w mechanizmie ulgi termomodernizacyjnej.

– Niestety w obecnej wersji nie daje ona gwarancji osiągnięcia pożądanego efektu ekologicznego tj. redukcji zanieczyszczeń powietrza, gdyż nie wymusza likwidacji nieefektywnych i zanieczyszczających źródeł ciepła. Przykładowo, wymiana stolarki okiennej w sytuacji, gdy pozostawiamy stary kocioł węglowy, nie prowadzi praktycznie do żadnej redukcji zanieczyszczeń – ocenia lider PAS Andrzej Guła.

Aktywiście alarmu postulują wprowadzenie zasady, że z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać tylko ci, którzy wymienili źródło ciepła na ekologiczne, a także osoby, które już takie źródło grzewcze posiadają.

REKLAMA

Podobny warunek proponowany jest w zakresie innego rządowego programu Mój Prąd, z którego przyznawane są dopłaty do inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne. 

Pełniący od niedawna funkcję prezesa NFOŚiGW Piotr Woźny ostatnio wystosował zaproszenie do banków w celu zaangażowania ich w proces dystrybucji środków z Czystego Powietrza. W koncepcji Funduszu banki miałyby uruchomić platformę bankowości elektronicznej do składania wniosków analogicznie jak w programie 500+. 

Natomiast wcześniej Fundusz uruchomił proces angażowania gmin w przyjmowanie wniosków o dofinasowanie.

– Jeżeli chcemy dotrzeć z interwencją do kilku milionów polskich domów – a taki jest cel programu priorytetowego Czyste Powietrze – i poprzez to osiągnąć mierzalną poprawę jakości powietrza w Polsce do 2030 r., to koniecznym jest uzyskanie wsparcia samorządów i sektora bankowego w realizacji celu strategicznego „Czystego Powietrza” – czytamy w wydanym na początku tego miesiąca komunikacie NFOŚiGW.

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w ciągu pierwszego roku obowiązywania programu przyjęły 80 tysięcy wniosków, co przełożyło się na ponad 46 tys. podjętych decyzji o przyznaniu finansowania, z czego podpisano prawie 35 tys. umów.

Zdaniem PAS miarą sukcesu działań nowego prezesa NFOSiGW będzie doprowadzenie do kilkukrotnego zwiększenia liczby podpisanych umów do około 200-400 tysięcy każdego roku.

Tymczasem, jak wynika z informacji uzyskanych przez PAS w Ministerstwie Finansów, rząd ma planować ograniczenie wydatków na walkę ze smogiem w nadchodzących latach z 1,435 mld zł w 2019 do 1,085 mld zł rocznie w latach 2020–2023.

Według PAS te kwoty powinny być kilkukrotnie wyższe, aby można było zrealizować cele zakładane w programie Czyste Powietrze i powinny sięgać ponad 5 miliardów rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.