ArcelorMittal chwali się dużą instalacją PV. Zwrot na 4 proc.

ArcelorMittal chwali się dużą instalacją PV. Zwrot na 4 proc.
ArcelorMittal

ArcelorMittal poinformował o uruchomieniu największej dachowej instalacji fotowoltaicznej w Belgii. Elektrownia PV zasili jego fabrykę, a konstrukcje podtrzymujące panele wykonano z dostarczonej przez niego stali. Inwestycja została sfinansowana poprzez crowdfunding. Udziały zaoferowano pracownikom stalowego giganta. 

Chodzi o złożoną z 27,1 tys. modułów fotowoltaicznych dachową instalację PV, która powstała w mieście Gandawa i która ma wytwarzać w skali roku około 10 GWh energii elektrycznej, która zasili fabrykę ArcelorMittal.

Elektrownia fotowoltaiczna będzie współpracować z turbinami wiatrowymi, a moc całej, hybrydowej instalacji OZE sięga 50 MW.

REKLAMA

Wywodzący się z Indii producent stali informuje, że w projekcie wykorzystano konstrukcje bazujące na jego produkcie Magnelis.

Inwestycja, której koszt wyniósł 7,5 mln euro, została zrealizowana przez koncern energetyczny Eneco, który sfinansował ją poprzez crowdfunding.

Udziały zaoferowano pracownikom belgijskiego oddziału ArcelorMittal, którzy mogli zainwestować kwoty od 250 do 1000 euro, w zamian zyskując gwarancję zwrotu wynoszącego 4 proc. Jak wylicza Eneco, zainwestowanie 500 euro będzie oznaczać zysk w skali roku wynoszący 20 euro.

REKLAMA

Jeszcze większa dachowa instalacja fotowoltaiczna w Belgii ma powstać na zadaszeniach parkingu ogrodu zoologicznego w miejscowości Brugelette, gdzie planowana jest ogromna elektrownia fotowoltaiczna, której moc wyniesie 20 MW.

Złoży się na nią 62,75 tys. modułów fotowoltaicznych, które przykryją 80 proc. parkingu mogącego pomieścić około 7 tys. samochodów.

Dodatkowo przewiduje się wyposażenie parkingu w Brugelette w 80 stacji ładowania samochodów elektrycznych. W ten sposób energia produkowana na zadaszeniach parkingu posłuży do ładowania korzystających z niego elektryków. W planach jest rozbudowa infrastruktury ładowania nawet do 800 terminali.

Produkcja energii w skali roku ma wynieść około 20 GWh. Nadwyżki niewykorzystanej na miejscu energii zostaną sprzedane do sieci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.