Energa buduje farmę wiatrową w Wielkopolsce

Energa buduje farmę wiatrową w Wielkopolsce
Energa

Na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla w wielkopolskiej gminie Przykona rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej Energi. Jej uruchomienie przełoży się na 7-procentowy wzrost mocy, które w OZE posiada grupa energetyczna mająca siedzibę w Gdańsku.

Budowana farma wiatrowa zlokalizowana jest w gminie Przykona, w powiecie tureckim. Znajduje się na terenach poeksploatacyjnych kopalni węgla brunatnego Adamów.

W skład farmy wiatrowej Przykona wejdzie dziewięć elektrowni wiatrowych Vestas o mocy 3,45 MW i średnicy łopat wirnika 126 metrów. W sumie moc zainstalowana farmy wiatrowej będzie wynosić 31 MW.  

REKLAMA

Jak podaje inwestor, ze względu na specyficzne warunki geologiczne związane z gruntem antropogenicznym, projekt wymagał specjalnego podejścia zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa.

Obecnie wykonano już fundamenty pod siedem elektrowni wiatrowych. Fundamenty zostały posadowione na specjalnych konstrukcjach wzmacniających podłoże tj. kolumnach DSM oraz KKS, zaprojektowanych indywidualnie dla każdego wiatraka, w zależności od warunków geologicznych.

Na jeden fundament zużywa się ok. 540 m3 betonu oraz 70 ton stali zbrojeniowej. Energa podkreśla, że wykonanie fundamentów w przedstawionej technologii oraz o tak znacznych gabarytach było sporym wyzwaniem logistycznym przy obowiązku zachowania właściwego reżimu technologicznego.

Montaż elektrowni wiatrowych przewidziany jest na początku grudnia br., a przeprowadzenie testów wraz z uruchomieniem rozpocznie się na początku przyszłego roku. Zakończenie wszystkich prac oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie spodziewane jest w drugim kwartale 2020 roku.

W Grupie Energa obecnie już ponad 1/3 wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Dzięki uruchomieniu farmy wiatrowej Przykona w przyszłym roku moc zainstalowana obiektów OZE Energi wzrośnie o 7 proc., a w przypadku farm wiatrowych o 13 proc.

Wiatrowy portfel Energi zwiększył się znacznie po przejęciu w 2013 r. części aktywów wycofujących się z Polski koncernów Iberdrola i Dong. Energa przejęła wówczas farmy wiatrowe Karścino (woj. zachodniopomorskie) i Bystra (woj. pomorskie), a także projekty, których potencjał szacuje się na 1190 MW. Pozostałe sprzedawane przez Iberdrolę i Dong aktywa przejęło wtedy PGE. 

Obecnie Energa posiada w swoim portfelu pięć farm wiatrowych – Karcino o mocy 51 MW, Karścino (90 MW), Bystra (24 MW), Parsówek (26 MW) i Myślino (20 MW).

W zakresie OZE do Energi należy też elektrownia wodna we Włocławku o mocy 160,20 MW, elektrownia szczytowo-pompowa w Żydowie o mocy 184,6 MVA, a także 45 małych elektrowni wodnych o łącznej mocy 42,36 MW.

Grupa Energa ma w swoim portfelu OZE także dwie farmy fotowoltaiczne – w Gdańsku (1,63 MW) oraz Czernikowie k.Torunia (4 MW). 

W lipcu br. Energa ogłosiła, że jej spółka Energa Wytwarzanie SA, która dotychczas grupowała aktywa w energetyce odnawialnej, zmieni nazwę na Energa OZE SA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.