PFR chce reanimować inwestycje w biogazownie

PFR chce reanimować inwestycje w biogazownie
Paweł Borys. Fot. PFR

Mimo zapowiadanego przez rząd postawienia na biogazownie rolnicze i mimo przygotowania dla nich bardziej preferencyjnych warunków sprzedaży energii niż choćby w przypadku fotowoltaiki i wiatraków, nowych biogazowni, uruchomionych w ostatnich latach, jest relatywnie niewiele. Rozwój rynku biogazowego chce teraz przyspieszyć Polski Fundusz Rozwoju. 

Po wygranych wyborach w 2015 r. nowy rząd PiS i przedstawiciele świeżo utworzonego Ministerstwa Energii, blokując rozwój świetnie rozwijającej się wcześniej energetyki wiatrowej, zapowiedzieli postawienie na inwestycje w biogazownie rolnicze.

Operatorzy uruchomionych wcześniej biogazowni rolniczych otrzymali preferencje w dotychczasowym systemie wsparcia i wyższe zyski ze sprzedaży certyfikatów. W okresie najniższych cen certyfikatów zielonych, przyznawanych właścicielom elektrowni wiatrowych czy wodnych, rynkowa wartość certyfikatów biogazowych była nawet 10-krotnie wyższa, regularnie przekraczając 300 zł/MWh.

REKLAMA

Ponadto operatorzy biogazowni uruchomionych do 2016 r., w systemie certyfikatów zyskali możliwość ustabilizowania swoich przychodów poprzez udział w tzw. aukcjach migracyjnych i wejście na stały poziom przychodów w systemie aukcyjnym – taką szansę dostali jeszcze operatorzy hydroelektrowni, ale nie wiatraków i farm fotowoltaicznych.

W nowych mechanizmach wsparcia dla OZE, wdrażanych od połowy 2016 r. inwestorzy chcący zbudować nowe biogazownie zyskali także odrębny system wsparcia w postaci taryfy gwarantowanej (dla instalacji do 0,5 MW) lub taryfy premium – w tym przypadku maksymalny próg mocowy ustalono początkowo na 1 MW, a w ostatniej nowelizacji ustawy o OZE podniesiono go na 2,5 MW (taki sam zyskały hydroelektrownie, które również mogą być beneficjentem tego systemu).

Mimo tych preferencji, a także prowadzonych od końca 2016 r. aukcji dla biogazowni, takich inwestycji nie realizuje się w Polsce zbyt dużo, a w rejestrze biogazowni rolniczych nie przybyło w ostatnich latach wielu instalacji.

Na rynku OZE w Polsce, na którym inwestorzy zwracają uwagę głównie na fotowoltaikę i wiatraki, na inwestycje w biogazownie chce jednak postawić rządowy Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Jak informuje „Puls Biznesu”, powołując się na wypowiedzi przedstawicieli PFR podczas odbywającego się w tym tygodniu w Krynicy Forum Ekonomicznego, kierowana przez niego instytucja chce wesprzeć budowę około 80 biogazowni rolniczych.

REKLAMA

– Zauważyliśmy, że dotychczas większość pieniędzy od inwestorów płynęła w kierunku wiatru i fotowoltaiki, a w segmencie biogazowni nie widać było zainteresowania ze strony graczy kapitałowych. Tymczasem my uważamy, że na biogazowniach można zarobić. Nasze zaangażowanie może wesprzeć rozwój tego rynku – podkreślił w Krynicy Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR, cytowany przez „PB”.

W kontekście budowy biogazowni rolniczych Polski Fundusz Rozwoju miał nawiązać współpracę z dwoma partnerami. Z pierwszym podpisano już umowę, a rozmowy z drugim mają być finalizowane.

Biogazownie to nie jedyny obszar zainteresowania PFR jeśli chodzi o OZE. Wcześniej przedstawiciele Funduszu deklarowali chęć zaangażowania się w inwestycje w morskie farmy wiatrowe. W tym kontekście PFR wskazywał na kontakty z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który miał wyrazić zainteresowanie finansowaniem takich projektów w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Prezes PFR Paweł Borys potwierdził w Krynicy zainteresowanie tematem offshore. – Projekt rozwoju morskiej energetyki wiatrowej może być kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Jak największą cześć takich inwestycji powinniśmy realizować w Polsce stwierdził podczas jednego z paneli dyskusyjnych.

Inwestycje w OZE Polski Fundusz Rozwoju ma prowadzić w ramach zaprezentowanego w Krynicy programu #PFRGreenHub, angażując się w „zielone” projekty o wartości 4,5 mld zł.

PFR ma już na koncie zaangażowanie się w projekty związane z energetyką, w tym w budowę jednostki gazowej w Toruniu, należącej obecnie do spółki PGE Energia Ciepła, a zrealizowanej pierwotnie przez PFR we współpracy z francuską grupą EDF. Inny przykład to zaangażowanie się PFR w projekt elektrowni węglowej, który realizuje w Jaworznie Tauron. PFR funkcjonuje też w projekcie Lotosu związanym z wydobyciem gazu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.