Baza urządzeń w programie „Czyste powietrze” najpierw dla producentów
W przyszłym tygodniu zostanie udostępniona baza urządzeń grzewczych, których instalację będzie można objąć dofinansowaniem z rządowego programu „Czyste powietrze”. Początkowo z bazy będą mogli skorzystać producenci urządzeń, aby zarejestrować w niej swoje produkty. Później baza zostanie udostępniona dla potencjalnych beneficjentów programu.
Baza urządzeń grzewczych, spełniających wymagania programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, ma zostać uruchomiona 2 września i będzie dostępna na stronie czyste-urzadzenia.ios.edu.pl.
Dostęp do bazy ma pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych wnioskodawcom, pozwalając na szybkie porównanie parametrów energetycznych i emisyjnych.
Ponadto wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz samorządy uczestniczące w programie „Czyste powietrze” nie będą musiały tworzyć oddzielnych zestawień, co ma się przyczynić do ułatwienia rozpatrywania wniosków.
Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który odpowiada za realizację programu „Czyste powietrze”, w pierwszym etapie, od 2 września, dostępny będzie moduł przeznaczony wyłącznie dla producentów urządzeń grzewczych.
Każdy producent lub krajowy przedstawiciel producenta będzie mógł zarejestrować się na stronie, a następnie dodać swój produkt spełniający wymagania programu „Czyste Powietrze”.
Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, zostaną umieszone w ogólnodostępnej bazie urządzeń grzewczych, w następujących kategoriach: kotły na paliwa stałe, kotły gazowe kondensacyjne oraz olejowe, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.
Rejestracja producenta, korzystanie ze strony, umieszczenie urządzenia w bazie, będzie bezpłatne.
NFOŚiGW podkreśla, że baza będzie mieć charakter informacyjny, nie stanowić rankingu ani informacji handlowej, a dodawane urządzenia będą uszeregowane w sposób losowy.
Uruchomienie modułu bazy urządzeń grzewczych przeznaczonego dla beneficjentów planowane jest na przełomie września i października br.
Administratorem bazy jest Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, który na jej wykonanie otrzymał z NFOŚiGW dotację w wysokości 1,2 mln zł.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.