Naukowcy z Gdańska z grantem na technologię magazynowania energii
Politechnika Gdańska weźmie udział w programie, którego celem jest opracowanie technologii do magazynowania i przetwarzania energii czerpanej z wodoru. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 1 mln euro.
Celem projektu FunKeyCat (Functional Grading by Key doping in Catalytic electrodes for Proton Ceramic Cells) jest znalezienie nowych rozwiązań w zakresie materiałów elektrodowych, które uczynią urządzenia do przetwarzania wodoru uzyskanego z OZE, w tym ogniwa paliwowe, bardziej wydajnymi i przybliżą ich komercjalizację.
Jak informuje gdańska uczelnia, opracowany w wyniku projektu tzw. „gradient funkcjonalny uzyskany poprzez kluczowe domieszkowanie w katalitycznie aktywnych elektrodach dla ogniw z ceramicznym przewodnikiem protonowym” ma skutkować opracowaniem materiałów służących do budowy elektrod stosowanych w ogniwach paliwowych.
Dzięki temu z paliwa wodorowego będzie można wytwarzać energię elektryczną. Inne zastosowanie, na które wskazuje Politechnika Gdańska, to konstrukcja elektrolizerów pary wodnej, czyli maszyn wykorzystujących energię elektryczną do separacji pary w czysty wodór i tlen.
Politechnika Gdańska podaje, że do osiągnięcia zamierzonych celów zostaną wykorzystane różne techniki addytywnego wytwarzania materiałów, takie jak np. druk 3D.
W każdym roku trwania projektu przewidziane są trzy stypendia, jedno dla doktoranta oraz dwa dla studentów studiów magisterskich. Pierwsze konkursy stypendialne zostaną ogłoszone w przyszłym miesiącu.
Projekt FunKeyCat będzie realizowany przez naukowców z czterech różnych instytucji w trzech krajach – uniwersytetu w Oslo i instytutu SINTEF w Norwegii, Instytutu Technologii Chemicznej Hiszpańskiej Narodowej Rady Naukowej oraz Politechniki Gdańskiej.
Całym przedsięwzięciem kierować będzie prof. Truls Norby z uniwersytetu w Oslo, natomiast za jego polską część odpowiedzialny jest dr inż. Sebastian Wachowski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej
Jak zwraca uwagę dr inż. Sebastian Wachowski, pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł często może się odbywać tylko w określonym miejscu lub czasie, dlatego musi być ona w jakiś sposób magazynowana.
– Znakomitym nośnikiem energii chemicznej, która za pomocą odpowiednich reakcji elektrochemicznych może być zamieniana w elektryczną, jest wodór – komentuje dr inż. Wachowski.
– Wykorzystanie elektrolizerów pary wodnej i energii z OZE do produkcji wodoru pozwala zmagazynować energię, natomiast ogniwa paliwowe mogą zamienić wodór w energię elektryczną zawsze i wszędzie, gdzie jest to potrzebne – dodaje naukowiec.
Całkowity budżet projektu wynosi ponad milion euro, natomiast budżet jego polskiej części sięga 200 tys. euro.
Realizacja projektu dofinansowanego w konkursie M-ERA.NET 2 prowadzonym przez Narodowe Centrum Nauki potrwa trzy lata.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.