BNEF: Do 2030 ceny baterii spadną o połowę

BNEF: Do 2030 ceny baterii spadną o połowę
Convergent Energy

Analitycy Bloomberg New Energy Finance oszacowali, że w ciągu dwóch dekad potencjał zainstalowanych na całym świecie magazynów energii wzrośnie aż 122 razy w stosunku do potencjału takich urządzeń zainstalowanego na koniec ubiegłego roku. BNEF zakłada ponadto, że w ciągu najbliższej dekady ceny baterii spadną o połowę.

W opublikowanym wczoraj raporcie „Energy Storage Outlook 2019” analitycy Bloomberg New Energy Finance zakładają, że globalny potencjał stacjonarnych magazynów energii wzrośnie z poziomu 9 GW/17 GWh na koniec ubiegłego roku do 1,095 TW/2,85 TWh do roku 2040 (wliczając pojazdy elektryczne pojemność baterii ma wówczas wynosić nawet około 4,58 TWh).

W tym zestawieniu BNEF nie uwzględnił nadal najpopularniejszej formy gromadzenia energii elektrycznej, jaką stanowią elektrownie szczytowo-pompowe.

REKLAMA

Aby do 2040 r. dojść do poziomu wskazanego przez analityków Bloomberga, konieczne mają być inwestycje, których wartość została wyceniona na 662 mld dolarów.

W tym kontekście BNEF wskazuje na wzrost popularności inwestycji łączących odnawialne źródła energii, zwłaszcza fotowoltaikę, oraz bateryjne magazyny energii, sygnalizując nadejście ery „sterowalnych” źródeł OZE, których rozwój ma bazować na kontraktach zawieranych między deweloperami i operatorami sieci.

REKLAMA

Bloomberg prognozuje zresztą, że udział wiatru i fotowoltaiki w globalnym miksie elektroenergetycznym wzrośnie w 2040 roku do 40 proc. w porównaniu do obecnego poziomu około 7 proc.

Jednocześnie analitycy BNEF ocenili, że do 2030 roku ceny baterii litowo-jonowych, czyli obecnie najpopularniejszej technologii jeśli chodzi o chemiczne magazynowanie energii, spadną o połowę, podczas gdy w latach 2010-18 spadek kosztów baterii Li-Ion miał już sięgnąć 85 proc.

W raporcie wydanym kilka miesięcy temu BNEF odnotował, że średni koszt energii z baterii w przypadku ostatnio uruchamianych projektów miał spaść do przeciętnego poziomu 187 USD/MWh, czyli o 35 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2018 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.