Tauron szykuje największą farmę PV w Polsce
Tauron ogłosił postępowanie, którego celem jest wyłonienie wykonawcy projektu dużej farmy fotowoltaicznej mającej powstać na Śląsku. Jeśli zostanie zbudowana, może to być pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w grupie Tauron, a jednocześnie największy tego rodzaju obiekt w Polsce.
W ramach nowej strategii Tauron zapowiada zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w swoim miksie wytwórczym. Planowane są m.in. inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie o mocy 900 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW oraz zaangażowanie się w budowę morskich farm wiatrowych.
Inwestycje w OZE, wyceniane łącznie na około 5-6 mld zł, z udziałem na poziomie około 20 proc., Tauron chce finansować z partnerami kapitałowymi oraz przy pomocy długu.
Rozważany jest rozwój projektów w różnych modelach biznesowych, w tym poprzez utworzenie funduszu infrastrukturalnego, który dzięki pozyskaniu partnerów finansowych może umożliwić realizację inwestycji z udziałem Taurona na poziomie ok. 20 proc.
Pierwszymi od kilku lat nowymi aktywami OZE w grupie Tauron mogą być przejęte, uruchomione jeszcze w systemie zielonych certyfikatów, farmy wiatrowe o mocy 200 MW, których zakup jest obecnie finalizowany i oczekuje na zgodę UOKiK.
Z kolei pierwsza farma fotowoltaiczna w portfelu Taurona może powstać w Mysłowicach w województwie śląskim.
Na razie koncern energetyczny ogłosił przetarg na wykonanie projektu budowlano-wykonawczego i analizy produkcji energii w terminie do 31 października, a następnie na uzyskanie pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej, na co zwycięzca przetargu będzie mieć czas do 27 grudnia br.
Moc farmy fotowoltaicznej mającej powstać w mysłowickiej dzielnicy Dziećkowice miałaby wynieść od 28 MW nawet do 43,2 MW.
Co ciekawe inwestycja jest realizowana nie przez spółkę Tauron Ekonenergia, która w grupie Tauron skupia aktywa związane z energetyką odnawialną, ale przez kojarzoną do tej pory z konwencjonalnymi elektrowniami spółkę Tauron Wytwarzanie.
Oferty w przetargu można składać do 2 sierpnia br., a inwestycja ma być elementem programu budowy farm fotowoltaicznych na terenach niewykorzystywanych gospodarczo przez Tauron Wytwarzanie.
Na razie w ramach portfela źródeł odnawialnych Tauron eksploatuje należące do spółki Tauron Ekoenergia 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW.
Na aktywa wiatrowe spółki Tauron Ekoenergia składają się farmy Zagórze w woj. zachodniopomorskim (30 MW), Wicko w woj. pomorskim (40 MW), Marszewo w woj. zachodniopomorskim (100 MW) oraz Lipniki w woj. opolskim (30,75 MW).
W ubiegłym roku Tauron wyprodukował ogółem 16,21 TWh energii elektrycznej, a wyłącznie ze źródeł odnawialnych 0,97 TWh, co daje udział zielonej energii w miksie wytwórczym na poziomie zaledwie około 5 proc.
Koncern energetyczny zapewnia jednak, że w roku 2025 udział OZE w jego miksie energetycznym wzrośnie do 30 proc., a w roku 2030 do 66 proc.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.