Przy granicy z Polską powstanie centrum badań nad wodorem
Konsorcjum, którym kieruje Siemens, uruchomi w Görlitz przy granicy z Polską technologiczny kampus, w którym powstanie m.in. centrum badań nad technologiami wodorowymi.
Siemens, rząd kraju związkowego Saksonia oraz federalny instytut Fraunhofer-Gesellschaft wydadzą na utworzenie w Görlitz centrum badań nad nowymi technologiami w sumie 30 mln euro.
Kampus powstanie na terenie należącej do Siemensa fabryki turbin parowych, w której pracuje około 800 osób, co oznacza, że niemiecki koncern jest jednym z największych pracodawców w regionie.
Utworzenie centrum technologicznego ma zaowocować utworzeniem 100 nowych miejsc pracy, a pomysłodawcy projektu chcą przyciągnąć do niego inne firmy i startupy, aby tworzyły swoje siedziby w mieście położonym na granicy z Polską.
W utworzonym w Görlitz kampusie mają być prowadzone badania nad technologiami produkcji, magazynowania i wykorzystania wodoru.
W ten sposób, jak podkreśla Siemens, niemieckie miasto ma się stać w dłuższym okresie centrum kompetencji jeśli chodzi o technologie wodorowe.
Siemens chce pracować m.in. nad sposobami wykorzystania wodoru w celu ograniczania przemysłowych emisji CO2, a jego fabryka w Görlitz ma się stać „neutralna-klimatycznie” do 2050 roku. co oznacza, że pozostałe jeszcze wówczas emisje będą musiały zostać zrównoważone dzięki technologiom neutralizowania CO2.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.