Urząd skontroluje ceny odkupu nadwyżek energii od prosumentów
Holenderski urząd ds. konsumentów zamierza sprawdzić, jakie stawki oferują prosumentom dostawcy energii za odkup jej nadwyżek z domowych instalacji fotowoltaicznych. Regulator określił poziom „rozsądnej ceny”.
Holenderska organizacja non-profit zajmująca się ochroną konsumentów – Consumentenbond – zgłosiła zapytanie w sprawie cen za nadwyżki energii oferowanych właścicielom domowych instalacji PV. W odpowiedzi holenderski minister ds. klimatu i energii Rob Jetten stwierdził, że kwestia ta zostanie sprawdzona przez Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM).
Urząd przede wszystkim skontroluje, czy dostawcy energii nie odkupują nadwyżek energii słonecznej od prosumentów w ramach krajowego systemu net-meteringu po taryfach niższych niż „rozsądna cena”. Za taką uznał kwotę pokrywającą co najmniej 80 proc. ceny energii, jaką prosumenci płacą za zakup energii z sieci, po odliczeniu podatków.
Bezpieczna dolna granica
Jak podaje „PV Magazine”, według holenderskiego ministra wprowadzenie w przyszłości nowych zasad net-meteringu mogłoby objąć określenie najniższej dopuszczalnej ceny odkupu nadwyżek energii z domowych instalacji fotowoltaicznych, co przyniosłoby większą pewność na holenderskim rynku PV.
Sytuację komentował dla „PV Magazine” Peter Segaar, holenderski analityk rynku energii słonecznej: – Jest to częściowo wynik rosnących negatywnych cen na rynku, głównie ze względu na wysokie wyniki produkcji energii słonecznej w środku dnia. Oznacza to, że dostawcy energii również ponoszą ryzyko, a jednocześnie muszą utrzymać opłacalność produkcji energii słonecznej przez klientów indywidualnych.
Jak podkreślił ekspert, dotychczas urząd ds. konsumentów nie zajmował się kontrolowaniem stawek oferowanych prosumentom przez dostawców energii. – Teraz oczekujemy, że ACM będzie wykonywać swoje zadanie, czyli monitorować taryfy – powiedział Segaar.
Według danych holenderskiej Centralnej Agencji Statystycznej na koniec 2021 roku około 1,58 mln holenderskich gospodarstw domowych było wyposażonych w dachowe systemy fotowoltaiczne, a skumulowana zainstalowana moc PV wyniosła 14,3 GW. Tylko w ubiegłym roku holenderski rynek energii słonecznej wzrósł o 3,3 GW.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.