Olga Malinkiewicz uruchomi produkcję modułów perowskitowych
Utworzona przez Olgę Malinkiewicz firma Saule Technologies jeszcze w tym roku uruchomi pilotażową linię, na której będzie wytwarzać perowskitowe moduły fotowoltaiczne. Polska firma informuje jednocześnie o postępie zarówno jeśli chodzi o sprawność jak i wytrzymałość swoich ogniw i modułów.
Perowskity to krystaliczne materiały, które – jak zapewnia Saule – mają ogromną szansę zdeklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Polska firma pracuje od 2014 roku nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie.
Firma kierowana przez Olgę Malinkiewicz nie podawała dotąd, na jakim etapie są prace nad komercjalizacją rozwijanej technologii, w tym nie informowano o sprawności ogniw czy ich wytrzymałości, czyli kluczowej przeszkody we wdrożeniu nowych modułów do komercyjnego zastosowania w fotowoltaice. Szybka degradacja była dotąd największą barierą w komercjalizacji perowskitów.
– Nie chcemy ujawniać informacji wrażliwych, interesujących dla naszej konkurencji, dopóki linia produkcyjna nie będzie gotowa do pracy – stwierdził kilka miesięcy temu w korespondencji z Gramwzielone.pl Olaf Szewczyk z Saule Technologies.
Teraz Saule Technologies poinformowało, że osiągnęło postęp umożliwiający produkcję elastycznych, częściowo transparentnych modułów fotowoltaicznych wykonanych w technologii perowskitowej.
Firma Olgi Malinkiewicz podała, że rezultaty prowadzonych badań potwierdziły ekonomiczny sens zastosowania nowej technologii w rozwiązaniach z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami czy w elektronice.
Poinformowano, że pilotażowa linia do produkcji modułów perowskitowych w technologii tzw. single junction ma ruszyć we Wrocławiu w ostatnim kwartale tego roku.
Mają być na niej produkowane moduły o sprawności 10 proc., przy czym Saule Technoogies podało teraz, że w marcu br. na wyprodukowanym przez polską firmę ogniwie zmierzono sprawność nawet 17,6 proc.
Światowy rekord sprawności ogniwa perowskitowego, który jest zasługą koreańskich naukowców, wynosi 24,2 proc. W ubiegłym roku wynikiem na poziomie 28 proc. pochwaliła się brytyjska firma Oxford PV, która uruchamia pilotażową produkcję w Niemczech. W tym przypadku chodzi jednak nie o ogniwa składające się wyłącznie z perowskitu, ale o ogniwa tandemowe łączące warstwę perowskitową z krzemem.
Firma Olgi Malinkiewicz jednocześnie informuje o postępie dokonanym w zakresie wytrzymałości swoich ogniw. Przeprowadzone symulacje miały wykazać brak istotnej degradacji w okresie odpowiadającemu kilkuletniej pracy w warunkach naturalnych.
Plan to produkcja we Wrocławiu w skali roku modułów o łącznej powierzchni do 40 tys. m2, przy czym rozmiary pojedynczego modułu mają wynosić 1m2.
Olga Malinkiewicz zapewnia, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie fabrycznej linii umożliwiającej „drukowanie” w skali roku modułów o powierzchni do 200 tys. m2.
Saule ma już na koncie pilotażowe wdrożenia w instalacjach zrealizowanych we współpracy z firmą Skanska w Warszawie, a także w Japonii – na elewacji hotelu należącego do japońskiego milionera Hideo Sawady, który kilka lat temu zainwestował w polską firmę około 20 mln zł.
Strategia komercjalizacji swojej technologii, którą przyjęło Saule Technologies, to budowanie dwustronnych partnerstw na podstawie umów licencyjnych – podobnych do partnerstwa realizowanego już z firmą Skanska.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.