Co z ogromnymi farmami fotowoltaicznymi na Krymie?
{więcej}Sytuacji na Ukrainie z niepokojem przyglądają się inwestorzy, którzy zbudowali tam ogromne farmy fotowoltaiczne i którzy do tej pory korzystali ze wsparcia w ramach ukraińskiego systemu taryf gwarantowanych.
Ogromne farmy fotowoltaiczne znajdują się m.in. na Krymie. Prawie 200 MW instalacji fotowoltaicznych posiada tam austriacki deweloper Activ Solar. Wiele wskazuje, że Austriacy mogą stracić prawo do otrzymywania wysokich taryf gwarantowanych za sprzedaż energii ze swoich krymskich farm fotowoltaicznych.
Jak informuje PV Tech, Activ Solar odmówił komentarza dotyczącego przyszłości swoich farm fotowoltaicznych na Krymie. Podał jedynie, że jest w stałym kontakcie ze swoimi pracownikami i partnerami na Ukrainie i że monitoruje sytuację w tym kraju i podejmie środki w celu ograniczenia ryzyka. Cytowany przez PV Tech przedstawiciel Activ Solar dodał, że jego firma jest przekonana co do fundamentów swojego biznesu na Ukrainie i potencjału fotowoltaiki w tym kraju.
Sytuację branży PV na Ukrainie skomentował też przedstawiciel portugalskiej firmy Martifer Solar, która również działa na ukraińskim rynku PV. Francisco Queiros z Martifera powiedział, że tak długo jak Ukraina uznaje Krym za swoje terytorium, operatorzy działających tam farm fotowoltaicznych powinni otrzymywać taryfy gwarantowane w ramach ukraińskiego systemu wsparcia. Taryfy za produkcję energii z PV na Ukrainie należą do najwyższych na świecie i wynoszą ponad 0,3 €/kWh.
Queiros dodał, że jak na razie komunikaty nowego ukraińskiego rządu w kwestii energetyki ograniczały się jedynie do spraw energetyki gazowej. Przedstawiciel Martifera dodał, że jak na razie zbudowane na Ukrainie do tej pory farmy fotowoltaiczne funkcjonują bez przerw i że nie ma informacji o wstrzymaniu realizacji nowych projektów. Dodał jednak, że ostatnie wydarzenia znacząco pogorszyły klimat do inwestycji w ukraińskim sektorze PV.
gramwzielone.pl