Innogy zaczyna budowę farmy wiatrowej na Dolnym Śląsku
Należąca do koncernu energetycznego Innogy spółka Innogy Renewables Polska rozpoczyna budowę farmy wiatrowej Żukowice, dla której zapewniono gwarancje sprzedaży energii w ubiegłorocznej aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki.
Innogy zabezpieczył wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji sprzedaży energii po zaoferowanej cenie w drodze aukcji przeprowadzonej w listopadzie ubiegłego roku przez Urząd Regulacji Energetyki.
Park wiatrowy Żukowice będzie się składać z 11 elektrowni wiatrowych – 10 turbin N131/3000 i 1 typu N117/3000, które dostarczy Nordex (obie firmy wspólnie realizują projekty lądowe na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych).
Farma wiatrowa Żukowice ma zostać oddana do użytku w przyszłym roku, a dla Innogy będzie to już kolejna inwestycja tego rodzaju zrealizowana w naszym kraju.
Grupa eksploatuje w Polsce 8 parków wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej ponad 240 MW. Farmy wiatrowe umiejscowione są w czterech regionach Polski – w Nowym Stawie w pobliżu Gdańska, Opalenicy w rejonie Poznania, Krzęcina i Tychowa na terenie Pomorza Zachodniego oraz na obszarze województwa podlaskiego, w okolicach Suwałk, Piecek i Taciewa.
– Ogromnie cieszy nas fakt, że po zaledwie czterech latach od ostatniej inwestycji w sektorze energetyki wiatrowej znów mamy okazję instalować turbiny wiatrowe. Wygrana przez innogy Renewables Polska aukcja, której wyniki ogłoszono w listopadzie zeszłego roku, to kolejny, niezwykle ważny element naszego zaangażowania w rozwój, budowę i popularyzację odnawialnych źródeł energii w Polsce – mówi Robert Macias, członek zarządu Innogy Renewables Polska.
W ostatniej aukcji Innogy zabezpieczyło wsparcie także dla drugiej farmy wiatrowej o większej mocy 52,2 MW, która ma powstać w Dolicach w woj. zachodniopomorskim.
W aukcji, której beneficjentem jest Innogy, mogli wziąć udział wytwórcy energii elektrycznej w planowanych instalacjach wiatrowych lub fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW.
Liczba ofert, które wygrały aukcję, wyniosła 31, a średnia cena ważona z wszystkich wygranych ofert wyniosła 196,17 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 157,80 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 216,99 zł/MWh. Sprzedano ponad 41,996 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 8,238 mld zł.
W tym roku ma się odbyć druga aukcja, której beneficjentem powinni być inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych. Ministerstwo Energii chce przyznać w jej wyniku gwarancje sprzedaży energii dla projektów wiatrowych o łącznej mocy nawet 2,5 GW, podczas gdy łączna moc farm wiatrowych zrealizowanych do tej pory w naszym kraju wynosi około 5,9 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.