Vattenfall będzie instalować turbiny wiatrowe o mocy 12 MW
Szwedzki koncern energetyczny podjął współpracę z producentem elektrowni wiatrowych General Electric, który pracuje nad wdrożeniem do sprzedaży turbin o nienotowanej dotąd mocy 12 MW. Vattenfall ma wykorzystać takie turbiny na swoich kolejnych morskich farmach wiatrowych, mocno poprawiając w ten sposób efektywność takich inwestycji.
Czołowy deweloper morskich farm wiatrowych nawiązał współpracę z amerykańskim koncernem General Electric, której owocem ma być wykorzystanie w przyszłych projektach offshore turbin GE Heliade-X o rekordowej mocy 12 MW.
W ciągu ostatniego roku Vattenfall miał prowadzić techniczny audyt nowej technologii GE, a obie strony miały współpracować przy dostosowaniu nowej platformy 12 MW do wymogów szwedzkiego koncernu.
Wdrożenie na rynek w ciągu kilku lat wielkich elektrowni wiatrowych Heliade-X Amerykanie zapowiedzieli w marcu ubiegłego roku. Prototyp takiej turbiny postawią w lecie tego roku w porcie w Rotterdamie.
W tym celu GE miało podpisać umowę z firmą Future Wind stanowiącą joint venture firm Pondera Developmnet i Sif Holding Netherlands. Kontrakt zakłada nadzorowanie testów wielkiej turbiny przez 5 lat, a także serwisowanie tej na okres 15 lat.
Wielka elektrownia wiatrowa, która zostanie zainstalowana na nabrzeżu holenderskiego portu, będzie wysoka na 269 metrów, a średnica wirnika wyniesie 220 metrów. Jej gondola zostanie wyprodukowana w zakładach we francuskiej fabryce GE w Saint-Nazaire, a liczące po 107 metrów łopaty dostarczy należąca do amerykańskiej grupy firma LM Wind Power, która wyprodukuje je również we Francji, w zakładzie Cherbourg. Z kolei elementy wieży zostaną wyprodukowane w hiszpańskiej Sewilli.
General Electric planuje również testy konstrukcji Heliade-X w Wielkiej Brytanii i Francji.
Model Heliade-X o mocy 12 MW ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż obecnie dostępne, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla typowej lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.
Amerykanie w rozwój wielkiej turbiny Heliade-X mają zainwestować 400 mln dolarów.
LM Wind Power zbudowało już w zakładzie w Cherbourg we Francji pierwszą łopatę o rekordowej długości 107 metrów. Realizację tego projektu nadzorował Polak. Więcej na ten temat w artykule: Najdłuższa łopata wiatrowa na rynku. Jej budowę nadzorował Polak.
Najpierw turbiny od Siemensa
Zanim jednak Vattenfall zastosuje turbiny o mocy 12 MW, ma zainstalować w projektach realizowanych u wybrzeży Holandii morskie turbiny o mocy 10 MW, które ma dostarczyć największy na świecie producent morskich wiatraków Siemens Gamesa Renewable Energy.
Chodzi o farmy wiatrowe Hollandse Kust Zuid 1 i 2, które mają wejść w fazę operacyjną w latach 2021-22. Zajmą powierzchnię 356 km2 i będą oddalone od holenderskiego wybrzeża o ponad 20 km.
Vattenfall zrealizuje te inwestycje bez jakichkolwiek rządowych gwarancji sprzedaży energii, jednak w koszcie inwestycji nie musi uwzględnić budowy infrastruktury przyłączeniowej, którą ma zapewnić operator systemu przesyłowego TenneT.
Turbina SGRE o mocy 10 MW ma bazować na technologii Direct Drive i dzięki zwiększeniu średnicy wirnika do 193 metrów ma produkować o 30 proc. więcej energii niż poprzednik tej turbiny, model SG 8.0-167 DD, umożliwiając dalsze obniżenie kosztów energii wiatrowej wytwarzanej na morzu.
Siemens zakłada, że roczna produkcja energii z nowej elektrowni wiatrowej o mocy 10 MW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 10 tys. europejskich gospodarstw domowych
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.