Duża fotowoltaika we Francji blisko 600 EUR/kW

Duża fotowoltaika we Francji blisko 600 EUR/kW
Fot. EDF

Francuski regulator rynku energetycznego CRE przedstawił raport na temat inwestycji w większe elektrownie fotowoltaiczne, w przypadku których inwestorzy ubiegali się o wsparcie w ostatnich aukcjach.

Z informacji zebranych przez CRE wynika, że koszty inwestycyjne w przypadku większych elektrowni fotowoltaicznych we Francji spadły w ciągu ostatnich trzech lat średnio o 32 proc.

W efekcie inwestorzy mogli zejść z zakładanymi kosztami produkowanej energii w przypadku największych projektów nawet do poziomu 48 EUR/MWh, wliczając dodatkowy podatek IFER (6 proc.), którym we Francji jest objęta produkcja energii m.in. z elektrowni wiatrowych, wodnych czy fotowoltaicznych.

REKLAMA

Taki poziom cen – co podkreśla regulator – pozwala na szykowanie inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne produkujące energię nieobjętą już publicznymi gwarancjami i preferencjami.

CRE zauważa przy tym zbieżność cen z ofert składanych we francuskich aukcjach dla fotowoltaiki z cenami oferowanymi w aukcjach prowadzonych przez niemiecką federalną agencję Bundesnetzagentur.

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE wskazywał w wydanym rok temu raporcie na przeciętne koszty rzędu 40-70 EUR/MWh.

Natomiast przypadku dużych farm fotowoltaicznych w USA – jak wylicza CRE – koszty produkcji energii wynoszą obecnie około 35-40 EUR/MWh.

Francuski regulator wskazuje na efekt spadku jednostkowych kosztów inwestycyjnych zauważalny w największych inwestycjach w elektrownie fotowoltaiczne i ocenia, że obniżaniu kosztu produkowanej energii, a więc i potencjalnie poziomu gwarantowanej stawki za energię powinno służyć promowanie budowy elektrowni PV o mocy przynajmniej 30 MW.

CRE zauważa przy tym, że o ile najlepsze pod względem uzysków energii słonecznej we Francji są południowe regiony, o tyle występujące tam wyższe koszty przyłączenia czy dzierżawy gruntów mogą wyrównywać koszty LCOE (Levelized Cost of Electricity) z energią produkowaną w pozostałych częściach kraju.

REKLAMA

Ogółem, według danych francuskiego regulatora, koszty inwestycji w naziemne elektrownie fotowoltaiczne we Francji miały spaść w ubiegłym roku do przeciętnego poziomu 800 EUR/kW, przy czym w przypadku najtańszych projektów koszt miał się zbliżyć do 600 EUR/kW, natomiast w przypadku instalacji realizowanych na dachach budynków czy na zadaszeniach parkingów średni koszt miał wynosić około 1100 EUR/kW.

CRE wskazuje ponadto na średnie koszty modułów, mających odpowiadać przeciętnie za 29-44 proc. całkowitych kosztów inwestycyjnych. Ceny modułów wskazywanych w kosztorysach firm biorących udział w aukcjach miały się zmniejszyć od 2014 roku średnio o 56 proc.

W ostatniej aukcji dla większych projektów PV średnie ceny modułów w zgłaszanych projektach miały wynosić 324 EUR/kW w przypadku instalacji naziemnych, 327 EUR/kW w przypadku instalacji dachowych oraz 322 EUR/kW w zakresie instalacji realizowanych na tzw. carportach.

CRE podaje też przeciętne koszty falowników, które w ostatnich projektach aukcyjnych miały stanowić 4-8 proc. całkowitych kosztów inwestycji. Koszty inwerterów w przypadku ostatniej aukcji dla największych projektów miały spaść do poziomu poniżej 60 EUR/kW.

Natomiast koszty konstrukcji miały zmniejszyć się w przypadku instalacji naziemnych do 107-146 EUR/kW w zależności od segmentu, a w przypadku konstrukcji montowanych na budynkach ich koszt miał wynosić od 130 nawet do 295 EUR/kW.

Zgodnie z ostatnimi danymi CRE, na koniec trzeciego kwartału 2018 roku we Francji działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej zainstalowanej mocy 8,4 GW w porównaniu do 7,65 GW na koniec 2017 r.

Potencjał odnotowany na koniec września miałby pozwalać na produkcję w skali roku około 10,2 TWh energii elektrycznej, co stanowi około 2 proc. francuskiego zapotrzebowania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.