PORT PC: Program „Czyste Powietrze” niespójny z prawem UE

PORT PC: Program „Czyste Powietrze” niespójny z prawem UE
Emisja CO2 na 1 kWh związana z przekazywaniem ciepła w budynku. Źródło: PORTPC, dane REMAP 2030.
REKLAMA

Program „Czyste Powietrze” wzbudza wątpliwości Komisji Europejskie, która mogłaby się włączyć w jego finansowanie, ale nie chce wspierać źródeł opartych na paliwach kopalnych zwraca uwagę Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

PORT PC w wydanym stanowisku na temat programu „Czyste Powietrze” ocenia, że przy silnym wsparciu Komisji Europejskiej ten program miałby szansę stać się przełomem w walce o czyste powietrze i efektywność energetyczną w budynkach w Polsce.

Problem w tym, że obecne założenia tego programu nie są zgodne ze znowelizowaną dyrektywą europejską EPBD, promującą budynki zrównoważone, oszczędne i komfortowe dla jego mieszkańców – wskazuje PORT PC.

Minister Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze", w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” potwierdził, że z rozmów z Komisją Europejską jasno wynikało, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie ma w planach finansowania i dotowania wymiany domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych.

Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, wyjaśnia, że chodzi tutaj nie tylko o kotły węglowe, ale również gazowe i olejowe. Natomiast zastosowanie w budynkach kotłów spełniających wymogi ekoprojektu i spalających biomasę, a w tym szczególnie na pelet, ze względu na to, że nie powodują zwiększonej emisji dwutlenku węgla, są zgodne z założeniami polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Sądzę, że rezygnacja z kotłów gazowych na tym etapie programu „Czyste Powietrze” jest niemożliwa do realizacji w polskich realiach. Z tego powodu Komisja Europejska najprawdopodobniej na dotowanie kotłów gazowych się zgodzi, ale jestem przekonany, że w kwestii dotacji dla kotłów węglowych pozostanie przy swoim stanowisku – komentuje Paweł Lachman.

Powodem ma być wzrost emisji dwutlenku węgla w stosunku do standardowych kotłów, które najczęściej spalają oprócz węgla również biomasę.

PORT PC wylicza, że nowy kocioł węglowy, mimo, że jest urządzeniem o znacznie wyższej sprawności, będzie emitował o 30 proc. więcej gazów cieplarnianych niż wymieniane urządzenie.

Na znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla pozwoliłoby zastosowanie pomp ciepła. PORT PC podkreśla przy tym, że zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej i międzynarodowej organizacji IRENA, zawartymi w raporcie "REMAP 2030", w 2030 roku, kiedy emisja gazów cieplarnianych związana z produkcją energii elektrycznej w Polsce ma być dwa razy niższa, również blisko dwukrotnie zmniejszy się emisja CO2 z ciepła przekazywanego przez pompy ciepła.

PORT PC zwraca też uwagę na przyszłą perspektywę realizacji programu „Czyste Powietrze”. Z jednej strony trudno byłoby zrezygnować obecnie z dotowania kotów gazowych, ale z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na to, że należy przedefiniować politykę energetyczną Polski pod kątem promowania odnawialnych źródeł energii w budownictwie. Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 zupełnie pomija te kwestie – podkreśla stowarzyszenie.

Polski rząd robi zdecydowanie za mało, aby promować urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków. Jako przykład można przytoczyć sytuację w nowo budowanych domach jednorodzinnych, w których powinny być stosowane częściej rozwiązania oparte głównie na odnawialnych źródłach energii, czyli kotłach na pelet, pompach ciepła, kolektorach słonecznych i fotowoltaice. Rozwiązania te nie powodują niskiej emisji zanieczyszczeń – dodaje Paweł Lachman.

Tematyce promocji budynków jednorodzinnych z pompami ciepła i fotowoltaiką poświęcony będzie VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) pod hasłem „Dom bez rachunków”, który odbędzie się 28 lutego br. w ramach targów Enex w Kielcach (www.portpc.pl/kongres).

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Yaro |
Walczą dzielnie (PORT PC) o swoje marże. Tak, zainstalowałem pompę ciepła w formie wysokowydajnego klimatyzatora i to się sprawdza. Inwestycja pow. 10 tyś. jest nieopłacalna. Cena pompy do CO winna stanowić góra tą kwotę.
SPS |
Korzystając z nomenklatury obecnej partii, rząd mógłby utworzyć oddzielny program "Czyste Powietrze+" (równoległy do programu "Czyste powietrze") w którym nie byłoby możliwości instalacji kotłów na paliwa kopalne. Byłby wtedy zgodny z dyrektywą i UE mogłaby wspomóc go swoimi środkami.
SPS |
@Yaro: w obiektach już wybudowanych instalacja PC może nie być jeszcze bardzo atrakcyjna ale w obiektach/domach nowych, projektowanych do ogrzewania paliwami nie-kopalnymi odlicza się koszt kotłowni, kotła i kominów, a nawet podłącza gazu - razem to co najmniej 50tys. Za te pieniądze można zrobić już niezłą instalację PC. Regularny serwis PC kosztuje ale nie wiele mniej kosztuje serwis dobrego kotła gazowego... bo kopciuchów na węgiel/drewno już chyba mało kto pcha do nowych domów.
Wojtek |
A skąd niby można gaz do kotłów gazowych dostać. Rurka do Norwegii dopiero w Powerpiont. PGNIG bawi się w mecenat. Gdzie jest Miś?
Wykształciuch |
Fajne zestawienie na wykresie. Faktycznie powinny być promowane i dofinansowywane pompy ciepła i PV.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...