Nowy etap programu "Czyste Powietrze"

Nowy etap programu "Czyste Powietrze"
Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

NFOŚiGW podpisał z 16 funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnianiu środków na realizację zadań określonych w programie „Czyste Powietrze”, udostępniając fundusze w wysokości 875 mln zł przeznaczone na dotacje, a także 185 mln zł na preferencyjne pożyczki.

Zawarte umowy określają kwoty, które zostaną przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wojewódzkim funduszom w 2019 r. w dwóch transzach. Pierwsza z nich będzie przekazana na początku przyszłego roku.

Wysokość tych kwot dla poszczególnych funduszy została określona w oparciu o zgłoszone przez nie zapotrzebowania oraz deklaracje ich własnego udziału.

Poszczególne WFOŚiGW otrzymają od 25 do 100 mln zł na wypłatę dotacji oraz od 6 do 21 mln zł na pożyczki. Deklarowany wkład własny funduszy wojewódzkich wynosi 206 mln zł i waha się w przedziałach od 375 tys. zł do 10,8 mln zł w zakresie dotacji oraz od 0 do 40 mln zł w zakresie pożyczek.

Planowana na realizację programu "Czyste powietrze" w 2019 r. kwota wynosi łącznie prawie 1,3 mld zł.

Od czasu uruchomienia programu, czyli od drugiej połowy września br., przyjęto już ponad 16 tys. wniosków, a wszystkie fundusze wojewódzkie rozpoczęły wizytacje w terenie. Pierwsze umowy z beneficjentami w większości funduszy mają zostać zawarte jeszcze przed końcem 2018 r.

Budżet programu „Czyste Powietrze” opiewa na 103 mld zł. Beneficjenci mogą otrzymać dotacje pokrywające od 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych oraz pożyczki do 100 proc. kosztów. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, od których liczona jest wysokość dotacji, wynosi 53 tys. zł. Zakłada się, że program wesprze do 2029 r. około 4 mln właścicieli (lub współwłaścicieli) domów w Polsce.

W programie można również starać się o finansowanie na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z preferencyjnej pożyczki. Więcej o warunkach dofinansowania na OZE w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Program ten został bezsensownie sprofilowany. Beneficjent, który decyduje się na termomodernizację, ale zamiast modernizacji kotłowni i c. o. poprzez wymianę starego kopciucha na piec 5 klasy - decyduje się na Pompę Ciepła - powinien obowiązkowo mieć możliwość sfinansowania fotowoltaiki do 6kWp w celu zasilania tej PC z dofinansowaniem a nie jak dziś wyłącznie z pożyczki Bankowej, których to Banków ludzie boją się jak ognia, a co więcej by pożyczka Bankowa była dostępna dla wszystkich którzy z racji stanu swego domu winni założyć PV musiałobu 100% chętnych mieć,, zdolność kredytową". 80% zdolności takiej nie posiada, rząd wie o tym o czym świadczy stosunek kwot przekazywanych przez NFOŚiGW do wojewódzkich kwot na dopłaty i na kredyt (,, Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z preferencyjnej pożyczki.")
IXI |
A ja uważam, że dotowanie wymiany starego kotła, zwanego kopciuchem na kocioł nowszej klasy, jest bezcelowe. Przyrownać to można do wymiany starych bloków węglowych w energetyce na nowe bloki węglowe o nieco większej sprawności. Nowe też dymią i kopcą, tyle, że trochę mnie. Szkoda podtrzymywać starą technologię, bo to tak, jakby ktoś obecnie inwestował w świetlówki w dobie lamp LED.
alladyn-solar-batt |
Do IXI: podzielam Twoje spojrzenie. Należy zatem dać praktyczne wskazanie - co w zamian?
Polak |
@IXI. Nie przesadzajmy. W Polsce żyje 18% ciemnego ludu, który za przykładem swojego prezydenta najchętniej wymieniłby żarówki LED na świetlówki :) Dajmy im tę szansę!

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...